Booking.com
Booking.com

Bestsellery

autor: Krzysztof Dopierała, Krzysztof Kamiński

Cena: 31.92 zł

Najbardziej popularne

Rosja

Wielki Pałac Peterhof

Wielki Pałac Peterhof

W przeszłości Wielki Pałac Peterhof był letnią rezydencją rodziny carskiej. Sam car, Piotr Wielki, zaprojektował układ pałacu. Peterhof nie bez przesady jest nazywany jednym z najpiękniejszych i najbogatszych pałaców całego świata. Myślę, że Wersal czy Hofburg nie dorównują mu ani przepychem, ani rozmachem.

Miejscowość Peterhof (ros. Петергоф) znajduje się 29 km na zachód od centrum Sankt Petersburga nad brzegiem Morza Bałtyckiego przy Zatoce Fińskiej. Najważniejszym budynkiem Peterhofu jest pochodzącyz początków XVIII w. pałac z dwoma małymi, ale jakże bogatymi cerkwiami. Wewnątrz tego budynku znajduje się mnóstwo komnat urządzonych w prawdziwie carskim stylu. Nie brak tu pamiątek po Piotrze Wielkim. Z niewiadomych powodów nie wolno robić zdjęć wewnątrz i to bardzo rygorystycznie, tak więc w galerii foto są tylko dwa zdjęcia wykonane z tzw. „partyzanta”(zostałam osobiście upomniana przez panią pilnującą i zagrożono mi nakazem opuszczenia pałacu, pomimo biletu wstępu!)

Natomiast widok na zewnątrz wynagrodzi wszystko! Nie bez powodu Peterhof jest nazywany światową stolicą fontann. Na terenie całego parku o powierzchni 600 ha znajdują się 144 fontanny, często złote oraz 2000 strumieni wodnych. Fontanny pałacu funkcjonują bez żadnych urządzeń, ponieważ w konstrukcji parku wykorzystano nierówności w terenie oraz naturalne źródła wodne, położone wyżej nad poziomem morza. Są tu cztery zabytkowe kaskady, o czym mowa poniżej. Cały zespół fontann wyrzuca łącznie 34 tys. litrów wody na sekundę (!).

Przed frontem głównego pałacu znajdują się najwspanialsze fontanny parku – tzw. Wielka Kaskada. Znajduje się tu 225 rzeźb i 64 fontanny. Główna z nich – fontanna biblijnego Samsona otwierającego paszczę lwa wydobywa w górę 20-metrowy strumień wody. To najwyższy wodotrysk Peterhofu, będący upamiętnieniem zwycięstwa Rosjan nad »szwedzkim lwem« pod Połtawą w dzień biblijnego Samsona w 1709 r. Nieco dalej stoi bliźniacza fontanna, również wyobrażająca Samsona, tym razem pokonującego potwora morskiego. To alegoria wygranej Rosjan ze Szwedami na morzu.

Nad samym brzegiem Zatoki Fińskiej położony jest urokliwy, ceglany pałacyk – Monplaisir, co oznacza po francusku »moja przyjemność«. Bardzo lubił przebywać tutaj Piotr Wielki i często spraszał elity Petersburga. Po kieliszku wódki i smażonej rybie, gdy gościom robiło się ciepło, wychodzili na zewnątrz przechadzając się pobliskimi alejkami. Nie wiedzieli, że są tu ukryte małe fontanny-niespodzianki, które tryskają wodą w najmniej oczekiwanym momencie. Niejednemu panu i damie dworu taki spacer nieźle się przysłużył ku uciesze cara. Dziś zwiedzający także muszą na nie uważać…

Nieopodal pałacu znajduje się sobór św. Piotra i Pawła wzniesiony z inicjatywy Aleksandra III. Z dzwonnicy 60 – metrowego chramu roztacza się widok na Petersburg.
Całość tworzy niezapomniany widok zapierający dech w piersiach!!!

 
Loading
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Google MapsZnajdź drogę