Booking.com
Booking.com

Bestsellery

autor: Andrzej Kłopotowski, Joanna Felicja Bilska

Cena: 17.43 zł

Najbardziej popularne

Rosja

Wielki Pałac Jekateryninski i Bursztynowa Komnata

Miejscowość znajdująca się około 25 km od Petersburga  została założona przez Katarzynę I, żonę Piotra Wielkiego, jako jej letnia rezydencja. Carski pałac letni powstał już w Peterhofie, ale stroniąca od morza Katarzyna zdecydowała się wybudować w głębi lądu nową siedzibę. Skromny pałacyk rozbudowała i upiększyła caryca Elżbieta, zatrudniła architekta Warfołomieja Rastrellego,  który znacząco zmienił wygląd rezydencji.

Wewnątrz Wielkiego Pałacu Jekateryninskiego znajduje się kilkadziesiąt komnat. Nie wszystkie zostały odtworzone po dotkliwych zniszczeniach  II wojny światowej (przy wyjściu znajduje się galeria fotografii, ukazująca ogrom zniszczeń dokonanych przez Niemców). W komnatach znajduje się mnóstwo  portretów carskich rodzin, charakterystyczne są też niebieskie piece w stylu holenderskim.

Największą atrakcją jest Bursztynowa Komnata – sala wyłożona sześcioma tonami starannie obrobionego bursztynu i włoskimi mozaikami. Powstała w Niemczech na zamówienie króla Prus Fryderyka Wilhelma I, który  w 1716 r. podarował  ją carowi Piotrowi Wielkiemu za 20 dragonów, z których każdy miał mieć 2 m wzrostu. Ta osławiona komnata nieco mnie rozczarowała, wydała się jakaś mniejsza, trochę klaustrofobiczna, z różnych fotografii wyobrażałam ją sobie jako bardziej okazałą. Ta prawdziwa zaginęła po wojnie, dziś oglądamy jest staranną replikę.  Oczywiście zachwyca artyzmem, ale…   Według mnie równie piękna, jeśli nie piękniejsza, jest Wielka Sala Tronowa (lustrzana lub balowa), o powierzchni ponad 800 m2. Znajduje się  w niej kilkaset luster, okien, ponad 50 żyrandoli, złote zdobienia, rzeźby, sufit pokryty malowidłem Tryumf Rosji.

Uważny Czytelnik dostrzeże przebraną w stroje epoki parę; w wielu miejscach Petersburga, gdzie jest dużo turystów, takie pary pozują do pamiątkowego zdjęcia zazwyczaj za kwotę 200 – 250 rubli (20 – 25 zł). W innej sali tyłem stoi figura Katarzyny II naturalnej wielkości w stroju imperatorskim (niestety, aby widzieć ja z przodu, należało iść drugą stroną!)

W pałacu można wykonywać zdjęcia z wyjątkiem Bursztynowej Komnaty i jest to bardzo rygorystycznie przestrzegane.

 Wokół  rozpościera się przepiękny  ogród w stylu francuskim z równo przystrzyżonymi krzewami, geometrycznie rozchodzącymi się alejkami, a obok ogród w stylu angielskim ze stawem, wyspą i kanałem. Niestety, pogoda i czas nie pozwoliły mi się starannie przyjrzeć, więc może innym razem.

W mieście o nazwie Puszkin, w którym znajduje się pałac Carskie Sioło,  wart zobaczenia jest również Sobór Fiodorowskij, którego budowę nadzorował sam Mikołaj II. Budowa soboru miała upamiętnić 300-lecie carskiej dynastii Romanowów.

Loading
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Google MapsZnajdź drogę