Wielki lampion na Maślicach

Wielki lampion na Maślicach

W ostatnich dniach miałem niebywałą i niecodzienną okazję krótkiego zwiedzania – jeszcze budowy Stadionu Miejskiego lub, jak wolą kibice, Stadionu Śląska Wrocław. Na początek kilka danych technicznych:

*  Wysokość stadionu: 39 m.

*  Powierzchnia dachu częściowo przeszklonego dla zwiększenia poziomu naturalnego oświetlenia: 38000 m2.

*  Powierzchnia zewnętrznej fasady z siatki z włókna szklanego pokrytego teflonem: 23000m2.

*  Powierzchnia do wynajęcia (biura, sale konferencyjne, fitness etc.): 9500 m2.

*  Business Club oraz VIP lounge: 3000 m2.

*  Ilość miejsc: EURO 2012 – 41737; Liga Polska – 42871; koncerty – 40778,

*  102 miejsca dla niepełnosprawnych, 102 miejsca dla osób towarzyszących.

*  Toalety dla kibiców: 330 pisuarów, 125 toalet męskich, 250 toalet damskich

*  Długość lady sprzedaży w kioskach gastronomicznych łącznie na dwóch promenadach 290 m.

*  Minimalna odległość piewszego rzędu od boiska to 6,85 m.

*  Pierwszy rząd znajduje się 1 m nad poziomem boiska.

Dane liczbowe, jak i sam stadion, przedstawiają się imponująco. Zresztą to nie tylko stadion, ale cała infrastruktura wokół niego, która zmieniła oblicze tamtej części miasta. Właściwie zmienia, gdyż nadal wygląda to jak jeden wielki plac budowy.

Ktoś może pomyśleć, że się czepiam. Trochę tak, bo jeżeli wziąć pod uwagę koronę stadionu to jest ona już prawie gotowa. Jeszcze parę brakujących krzesełek – a może parę tysięcy. Jeszcze kilka wielkich tafli szklanych barierek. Jeszcze nagłośnienie, oświetlenie, kilka innych mało istotnych detali a będzie można uczestniczyć w spektaklach sportowych i nie tylko.

Mały problem być może nieistotny – w jaki sposób wprowadzić, a później wyprowadzić ze stadionu kilkadziesiąt tysięcy kibiców, zapewniając im bezpieczeństwo, jeżeli to nadal plac budowy z rozkopami, barierkami, urządzeniami budowlanymi i rusztowaniami?

Mimo wszystko trzymam kciuki za budowniczych, aby zdołali wybudować nam wspaniały stadion, na którym już 3 września – Monster Jam (zawody Monster trucków), 10 września – walka bokserska o tytuł Mistrza Świata federacji WBC w wadze ciężkiej Tomasz Adamek – Witalij Kłyczko i 17 września – koncert George’a Michela z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej.

Wrocławianie – przecież tak dumni ze swego miasta – zasłużyli na taki stadion, podobnie jak na autostradową obwodnicę, Sky Tower, nowe lotnisko, Narodowe Forum Muzyki i dalej metro. Zagalopowałem się – wystarczy szybki tramwaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *