Booking.com
Booking.com

Bestsellery

autor: praca zbiorowa

Cena: 31.92 zł

Najbardziej popularne

Słowenia

Wąwóz Vintgar

Wąwóz Vintgar położony na terenie jedynego w Słowenii parku narodowego, około 4 km na północny-zachód od Bled, został odkryty przez Jakoba Žumer burmistrza Gorje oraz kartografa i fotografa Benedikt Lergetporer. Stało się to przypadkiem w 1891 roku, kiedy poziom wody w rzece był rekordowo niski. Ze względu na swoje naturalne piękno, Vintgar został sklasyfikowany wśród ważniejszych atrakcji turystycznych w Słowenii, a liczba odwiedzających zwiększa się co roku.

Wąwóz o długości 1.6 km ciągnie się wzdłuż pionowych skał wzgórz Hom i Bort, w dolinie rzeki Radovna. Ścieżka prowadzi drewnianymi pomostami i mostkami, które sprawiają wrażenie jakby były przyklejone do skał powyżej lustra wody. Kończy się na moście z widokiem na potężny, wysoki na 13 metrów wodospad. Po drodze napotkamy dwa zabytki będące dziełem człowieka. Pierwszym jest kamienny most kolei Bohinj, zbudowany w 1906 roku. Przecina on wąwóz 33,5 metra powyżej ścieżki. Drugim jest tama, z której wody kierowane są do małej elektrowni wodnej Vintgar pod wodospadem.

Nie do końca jasne jest pochodzenie nazwy Vintgar. Prawdopodobnie pochodzi ona od niemieckiego Vintgar Weingarten (winnic w pobliżu Podhom). Inna interpretacja mówi, że wąwóz przypomina kieliszek wina…

Wąwóz jest niezwykłym miejscem. Jego strome skalne ściany, szybki nurt rzeki, niezwykły kolor wody, wspaniała roślinność i największy wodospad w Słowenii na każdym odwiedzającym wywrą niezapomniane wrażenie.

 
Loading
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Google MapsZnajdź drogę