Booking.com
Booking.com

Bestsellery

autor: Mikołaj Korwin-Kochanowski, Dorota Snoch

Cena: 21.52 zł

Najbardziej popularne

Podróże po Europie TOP 5 / TOP 10

TOP 10: niezwykłe podziemne atrakcje Europy

TOP10: niezwykłe podziemne atrakcje Europy

Nasz subiektywny zestaw TOP10 prowadzi nas dziś w różne zakątki Europy, a nawet poza nią, do Turcji. Przedstawiamy i rekomendujemy 10 ulubionych atrakcji turystycznych, do których musimy zejść kilka, czasem kilkadziesiąt metrów pod powierzchnię ziemi. Zapraszamy zatem do Francji, Włoch, Czech, Węgier, Turcji i Polski:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA10. Muzeum i linia metra Budapeszt. Pierwsza linia metra na starym kontynencie została otwarta w Budapeszcie na Węgrzech. Było to pod koniec XIX wieku. Nic więc dziwnego, że ten szacowny obiekt infrastruktury miejskiej doczekał się swojego niewielkiego muzeum. Otwarto je w roku 1975. Mieści się na terenie dawnej, zamkniętej w roku 1955 stacji Gizella-Ter. Dodatkową atrakcją jest przejażdżka tą linią (kolor żółty). Po zejściu z poziomu chodnika przeniesiemy się do świata rodem sprzed 10o lat. Maleńkie stacyjki, żelazne konstrukcje, białe płytki ceramiczne oraz drewniana stolarka. Wagony metra są również niewielkie. Robi wrażenie!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA9. Paryskie kanały. W stolicy Francji znajdziemy osobliwe muzeum, zupełnie nieodpowiadające typowemu wyobrażeniu o tego typu miejscach. Nosi nazwę Musée des Égouts de Paris, czyli … Muzeum Kanalizacji Paryskiej. Znajduje się  w opuszczonym fragmencie kanałów francuskiej metropolii i przynajmniej zapachem nie pozostawia złudzeń, gdzie się znaleźliśmy. Czy warto odwiedzić to miejsce? Zdecydowanie tak. Zobaczymy bowiem kawałek historii miasta od tej bardziej mrocznej i nietypowej strony. Mówiąc o „kawałku historii”, mam na myśli XIII wiek i czas panowania króla Filipa Augusta. Rozpoczęto wtedy budowę odkrytych rynsztoków, często prowadzących środkiem ulicy. Pierwszy zamknięty kanał wybudowano w 1370 roku wzdłuż Rue Montmartre, a budowę dzisiejszej, liczącej około 2100 km sieci kanalizacyjnej rozpoczęto na szeroką skalę w 1850 roku.

Osowka2011 038. Podziemny kompleks „Osówka”. Obiekt znajduje się niedaleko miejscowości Głuszyca, około kilometra od wsi Kolce i Sierpnica. Jest to największy z sześciu (wg niektórych źródeł – siedmiu) istniejących w Górach Sowich, kompleks podziemnych sztolni tajnego hitlerowskiego projektu Olbrzym (Riese), na który składa się ogromny system betonowych korytarzy, umocnień i hal. Pod kryptonimem „Riese”, czyli z niemieckiego „Olbrzym”, w ogromnej tajemnicy powstały podziemne kompleksy Rzeczka, Włodarz, Soboń, Sokolec i Jugowice Górne, a częścią całego obiektu miał być także zamek Książ.

Tajemniczy labirynt Budapesztu7. Labirynt w Budapeszcie. Tajemniczy Labirynt w Budapeszcie to miejsce niezwykle ciekawe i zdecydowanie warte odwiedzenia. Znajduje się pod Wzgórzem Zamkowym w peszteńskiej części węgierskiej stolicy. Pokonanie trasy zajmuje około godziny i prowadzi korytarzami, w których urządzono kilka wystaw tematycznych. Jest tajemniczo, chwilami strasznie. Raz znajdujemy się w klimatach muzyki operowej, a za kilka minut w oparach mgły wchodzimy do królestwa Drakuli.

Usta Prawdy6. Katakumby w Rzymie. Jest ich w Wiecznym Mieście podobno kilkadziesiąt. Na co dzień dla zwiedzających udostępniono ich pięć. Spośród nich najbardziej popularne są leżące  niedaleko od siebie katakumby św. Kaliksta oraz katakumby św. Sebastiana, znajdujące się na początku drogi zwanej Via Appia Antica. Chowając zmarłych w podziemnych cmentarzach poza murami miasta, pierwsi chrześcijanie postępowali zgodnie z ówczesnym prawem. Ich zachowanie nie było więc, jak niektórzy sądzą, wynikiem prześladowań. Pomieszczenia i przejścia wykopane są w tufie wulkanicznym. Część z nich ozdobiono stiukami i freskami. Zmarłych chowano w niszach zwanych loculi. Niestety – we wszystkich obiektach panuje  całkowity zakaz fotografowania.

Kaymakli Underground City5. Podziemne miasto Kaymakli w Turcji. Kaymakli Underground City to miejsce bardzo zatłoczone, dlatego warto tu przybyć rano, tuż po otwarciu. Trasa zwiedzania jest niezwykle interesująca. Przez kilkadziesiąt minut wędrujemy labiryntem korytarzy. Wszędzie panuje półmrok. Po kolei odkrywamy kolejne pomieszczenia i słuchamy opowieści przewodnika, dotyczące prawdopodobnego przeznaczenia kolejnych nisz, komnat, pokoi…. Trasa wiedzie przez kilka poziomów. Schodzimy w dół, wchodzimy do góry. Przemieszczamy się między kolejnymi kondygnacjami. Niekiedy jest bardzo niewygodnie. W kilku miejscach trzeba kucnąć i w takiej pozycji pokonać kilkanaście metrów…

Catacombes 084. Katakumby w Paryżu. Wizytę w katakumbach zaczynamy schodząc kręconymi schodami (91 stopni) około 20 metrów pod ziemię. Początkowo wędrujemy długim, zimnym i wilgotnym korytarzem. Kilkaset metrów dalej stajemy przed właściwym wejściem do katakumb. Wita nas napis: „Stój! To wejście do królestwa śmierci”. Wchodzimy. Oczom ukazuje się korytarz, którego ściany po obu stronach wypełniają ludzkie kości. Dalsza część trasy liczy 1,7 km i wiedzie między innymi do krypty Męki Pańskiej z rotundą z piszczeli. Cały czas spacerujemy wśród kości, które znajdują się dosłownie wszędzie. Podobno w tym starym niegdysiejszym kamieniołomie znajdują się szczątki 6 milionów ludzi.

PODZIEMIA RYNKU3. Podziemia Rynku w Krakowie. Wejście do podziemi znajduje się w Sukiennicach od strony Kościoła Mariackiego. Trasa podzielona jest na działy tematyczne. Zaczynamy od HANDLU. Tu dowiemy się o głównych szlakach handlowych oraz najważniejszych towarach eksportowanych z Krakowa. Kolejna część to KOMUNIKACJA. Oglądamy tu bruki miejskie datowane na XIV wiek. W tym obszarze znajduje się też strefa dla dzieci. Dalej mamy OSADĘ PRZEDLOKACYJNĄ, zawierającą rekonstrukcję warsztatów z XII wieku oraz relikty spalonej osady. Kolejny sektor to CMENTARZ. Prezentowane wykopaliska sięgają XI w. Dalej przed nami długi korytarz. To KRAMY BOGATE, za którymi znajdują się KRAMY BOLESŁAWOWE z XIII w. Ostatnia część trasy zawiera wystawę czasową.

Jaskinie Morawskiego Krasu - Punkva2. Jaskinia Punkvy, Czechy. Ta piekna jaskinia krasowa leży na obszarze Moraw w Czechach, określanym jako Morawski Kras. W okolicach miejscowości Blansko w niewielkiej odległości znajduje się jeszcze jedna jaskinia – Katrinska. Punkva wraz z przepaścią Macocha jest tu jednak perełką. Odkrywano ją stopniowo w latach 1909-1933 przez grupę profesora Karla Absolona. Zwiedzający przechadzają się po ogromnych pomieszczeniach i korytarzach z naciekowym wystrojem aż na dno  przepaści „Macocha”. Głębokość przepaści wynosi 138,7 m, ale fascynujące są przede wszystkim jej długość i szerokość – 174 x 76 m. Dalszą część zwiedzania stanowi przejażdżka łodzią po podziemnej rzece Punkwie.  Bilet wstępu kosztuje 100 KC bez rejsu łódką oraz 170 KC w wersji „najbogatszej”. Polecamy!

VLUU L100, M100  / Samsung L100, M1001. Santa Cecilia in Trastevere, Rzym. Absolutny nasz numer jeden. Niewielki kościół na Zatybrzu. Wejście przez uroczy dziedziniec. Świątynia ładna, choć wyróżnia się jedynie rzeźbą leżacej świętej Cecyli. Dokładnie taka sama znajduje się w Katakumbach św. Sebastiana. I nie byłoby w tym nic specjalnego, gdyby nie jeden dodatkowy szczegół – niespecjalnie zauważalne drzwi na tyłach kościółka. Przechodząc przez nie natkniemy się na siostrę zakonną, która sprzedaje bilety do podziemi. Kościół postawiono na pozostałościach zabudowy rzymskiej z IV wieku, którą to właśnie można tu oglądać. Zachowało się kilknaście pomieszczeń i korytarzy, a prawdziwą perełką jest zjawiskowa kaplica, która znajduje się dokładnie pod ołtarzem. Można ją oglądać zza krat, choć przy odrobinie szczęścia można też wejść do środka. Naprawdę robi wrażenie!