TOP 10: Najciekawsze darmowe atrakcje Rzymu 2015

To już drugie na blogu wydanie naszej subiektywnej listy ulubionych atrakcji Rzymu. Mają one tę wyjątkową zaletę, że są darmowe. To oznacza, że za pobyt w każdym z tych miejsc nie zapłacimy ani złotówki, a raczej euro… Mimo, że ilość bezpłatnych obiektów w Wiecznym Mieście co roku maleje, jest jeszcze kilka absolutnie obowiązkowych na turystycznej trasie. Szkoda, że już od kilku lat nie ma wśród nich Forum Romanum. Zaczynamy:

A10. Opactwo Trzech Fontann (Tre Fontane). Tradycja głosi, że Święty Paweł został stracony w miejscowości później nazwanej Tre Fontane. Dzisiaj należy ona do tzw. „Wielkiego Rzymu”. Jako obywatel rzymski nie został ukrzyżowany, lecz ścięto mu głowę. Głowa po odcięciu odbiła się trzy razy od ziemi i w tych miejscach trysnęły trzy źródła — tre fontane. Obecnie w tym miejscu stoją trzy kościoły: cystersów pod wezwaniem świętych Anastazego i Wincentego z Saragossy, kościół stracenia św. Pawła alle Tre Fontane, gdzie można zobaczyć kolumnę, na której ścięto mu głowę mieczem oraz malowidła przedstawiające jego męczeńską śmierć; oraz Santa Maria Scala Coeli — Świętej Maryi od Niebiańskich Schodów.

Schody Hiszpanskie9. Schody Hiszpańskie. Cóż, schody jak schody. Dla nas osobiście dużo bardziej interesująca okazała się urocza Fontana della Barcaccia, czyli łódka zaprojektowana przez Berniniego. Zajmuje  centralną część placu, u stóp dużo bardziej słynnych schodów. Tłok panuje tu niestety od rana do wieczora.

slideshutterstock_3205023708. Ponte Rotto. Ponte Rotto oznacza złamany most. Aby go zobaczyć należy podejść do brzegu Tybru. Jest to stojące w środku nurtu jedno przęsło antycznego mostu. Wdzięczny obiekt do fotografowania podobnie jak znajdująca sie w jego tle wyspa na tybrze (Isola Tiberina) Tuż obok, na nieodleglym placu stoją 2 świątynie: Prostokatna Portunusa oraz okrągła Herkulesa (patrz pozycja 7).

Swiatynia Herkulesa

7. Światynie Herkulesa i Portunusa. Piazza Bocca della Verita (Plac Ust Prawdy). Plac, na ktorym znajdują się dwie niewielkie, ale niezwykle urocze świątynie Herkulesa oraz Potunusa. Warto zwrócić również uwagę na stojącą pośrodku fontannę Trytona. Miejsce gwarne, ponieważ niopodal znajduję się kościół Santa maria in Cosmedin z wieczną kolejką do Ust Prawdy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA6. Pomnik Wiktora Emanuela II. Ten monumentalny pomnik zwany jest przez rzymian „Tortem weselnym” lub „Maszyną do pisania”. Opinie o tej budowli są mocno podzielone. Jedno jest pewne, warto wejść się na taras, skąd rozciąga się piękny widok na miasto. Można też wjechać panoramiczną windą na szczyt budowli, ale to już wydatek kilku euro. Tutaj też przed grobem Nieznanego Żołnierza codziennie wartę pełni inny rodzaj służb mundurowych, a wewnątrz możemy podziwiać militarną historię Włoch w kilkunastu salach muzealnych. Wstęp gratis. Monument znajduje się przy Piazza Venezia.

5. Bazylika św. Pawła za Murami.  Basilica Papale di San Paolo fuori le Mura – jedna z czterech bazylik papieskich (dawniej zwanych patriarchalnymi) znajdujących się na terenie Rzymu i Watykanu. Jest drugą pod względem wielkości bazyliką Rzymu oraz miejscem pochówku świętego Pawła Hic est Paulus „tu jest Paweł”. Bazylika została zbudowana przy Via Ostiense (kiedyś starożytna droga do portu Ostia Antica), ok. 2 km za murami Aureliana otaczającymi Rzym.

Usta Prawdy4. Usta Prawdy. Piazza della Bocca della Verita to bardzo ciekawe miejsce. Przede wszystkim ze względu na kościół Santa Maria in Cosmedin z piękną mozaikową podłogą oraz super atrakcją Rzymu – Ustami Prawdy. Ten legendarny już kamienny krąg w starożytnym Rzymie był niczym innym jak pokrywą kanału ściekowego… Na ten punkt programu czasami trzeba zarezerwować sobie trochę czasu oraz uzbroić się w cierpliwość, szczególnie gdy natrafimy na niezwykle częste tu wizyty azjatyckich turystów. Powodują oni nie tylko ogromny hałas i zamieszanie, ale też ich sesje fotograficzne zdają się nie mieć końca. A kolejka oczekujących rośnie…

Fontanna di Trevi w słońcu3. Fontanna di Trevi. Największa i najsłynniejsza z rzymskich fontann została wykonana w 1762 r. Jej centralnymi postaciami są Neptun i dwa Trytony. Prawdopodobnie w miejscu, gdzie dziś kłębią się tłumy turystów, kiedyś było ujęcie akweduktu Aqua Virgo, datowanego na 19 r. p.n.e. Wrzucenie monety do fontanny oznacza ponowny powrót do Rzymu. Nominał dowolny…

Świątynie przy Piazza Argentina o zmierzchu2. Świątynie przy Piazza Argentina. Środek placu zajmują ruiny 4 starożytnych świątyń. Otrzymały one niezwykle fantazyjne nazwy – A, B, C i D, a miejsce to określa się jako Area Sacra della Argentina. Warto wspomnieć, że to właśnie w tych okolicach zamordowano Cezara. Jeśli ktoś zgłodniał, to jest okazja, aby spożyć posiłek. Oczywiście chcę Wam zaproponować pizzę w bardzo tradycyjnym lokalu przy Via Florida. Wybór jest spory, a porcje, których wielkość sami określamy, wykrawane są nożyczkami. Smak wyborny. Zwróćcie też uwagę na liczną populację legendarnych już rzymskich kotów, które bardzo sobie upodobały ten argentyński obszar archeologiczny.

Panteon1. Panteon. Dlaczego zwiedzanie ta jedynej zachowanej niemal w pierwotnym stanie i zarazem jednej z najwspanialszych budowli starożytnej do dnia dzisiejszego jest bezpłatne? Bo to kościół katolicki! Wybudowany w latach 118 – 128 przez cesarza Hadriana stanowił „świątynię wszystkich bogów”. Wysokość i średnica rotundy jest identyczna i wynosi 43,3 metra. Wnętrze kryje marmurową posadzkę z oryginalnym rzymskim wzorem. Największe wrażenie wywiera jednak na zwiedzających (ale też i współczesnych inżynierach) kopuła. Opiera się ona na ścianach o grubości 6 metrów. Wieńczy ją otwór o średnicy prawie 8 metrów, zwany Oculus. To zdecydowanie nasz numer jeden na liście darmowych atrakcji Wiecznego Miasta. Tej niezwykłej budowli wkrótce poświęcimy cały artykuł.