Booking.com
Booking.com

Bestsellery

autor: Ewa Serwicka

Cena: 18.83 zł

Najbardziej popularne

Węgry

Tajemniczy Labirynt w Budapeszcie

Tajemniczy labirynt Budapesztu

Tajemniczy Labirynt w Budapeszcie to miejsce niezwykle ciekawe i zdecydowanie warte odwiedzenia. Znajduje się pod Wzgórzem Zamkowym w peszteńskiej części węgierskiej stolicy. Po obejrzeniu starówki oraz kościoła św. Macieja znajdujemy się na Placu św. Trójcy. Stąd idziemy w stronę zamku. W zależności od uliczki, w którą wejdziemy, dotrzemy do znaku informującego o labiryncie, lub staniemy tuż u jego wejścia
(a w zasadzie zejścia…). Znajduje się ono przy Uri Utca 9. Wstęp kosztuje niemało– 2000 HUF (30 PLN), ale warto wydać te pieniądze. Znajdziemy się kilkadziesiąt metrów pod powierzchnią ulic w magicznym i tajemniczym labiryncie jaskiń i korytarzy. Panuje tam półmrok, duża wilgotność powietrza, w kilku miejscach mgła i stała temperatura wynosząca kilkanaście stopni Celsjusza.
Krótko o historii tego miejsca. Setki tysięcy lat temu na wysokości obecnego Placu św. Trójcy spod wzgórza wypływał do Dunaju ciepły strumień, który na swym dnie pozostawiał warstwę osadów. Gdy nastąpiło dalsze wypiętrzenie wzgórza przy jednoczesnym obniżeniu się poziomu koryta rzeki, woda napotkała barierę w postaci nierozpuszczalnych odłamków skalnych. Na przestrzeni tysiącleci drążyła je tworząc rozległe puste przestrzenie jaskini.
Pierwsi mieszkańcy Wzgórza Zamkowego szybko odkryli istnienie groty i rozpoczęli jej użytkowanie zmieniając układ oryginalnych korytarzy w takim stopniu, że obecnie trudno jest odróżnić te prawdziwe, stworzone przez naturę, od tych wykutych przez człowieka. Nie zmienia to jednak faktu, że Ottokár Kardić znalazł w nich pozostałości kamiennych narzędzi charakterystycznych dla najwcześniejszych społeczności ludzkich. Według późniejszych badań ich wiek oszacowano na około 400.000 lat – data ich powstania przypadła na okres, w którym jaskinia nie istniała – narzędzia zatopiły się w osadach przepływającego strumienia i przetrwały po dziś dzień.
W 1930r. jaskinie po raz pierwszy otwarto dla publiczności, zaś kilka z korytarzy przekształcono w muzeum historii groty. W czasie II wojny światowej komory wykorzystywano jako szpital wojskowy oraz schron przeciwlotniczy. Jeszcze kilka lat po wojnie cała grota pozostawała w gestii władz wojskowych, później przekazano je miastu, które ponownie otworzyło jaskinię dla zwiedzających. Obecnie system korytarzy liczy ponad 10 km długości, z których jedynie część udostępniona jest dla publiczności.

Loading
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Google MapsZnajdź drogę