Booking.com
Booking.com

Bestsellery

autor: praca zbiorowa

Cena: 31.92 zł

Najbardziej popularne

Węgry

Szentendre – Kazimierz Dolny po węgiersku

Szentendre to podobno obok Budapesztu najchętniej odwiedzane miejsce na Węgrzech. Od stolicy dzieli je zaledwie 30 minut drogi i mniej więcej tyle samo kilometrów.

Miasteczko jest urokliwe, przypomina nieco nasz Kazimierz Dolny nad Wisłą. Oczarowały nas wąskie (czasami nawet bardzo!) uliczki, kościoły, niska zabudowa oraz liczne kawiarnie. Polecam spacer wzdłuż głównej ulicy. Tu poza lokalami gastronomicznymi mamy do dyspozycji przede wszystkim sklepiki, w których zakupić można niezliczone ilości wyrobów ludowych i rękodzieła artystycznego. Oczywiście nie brakuje też tradycyjnych gadżetów i pamiątek. Te ostatnie są tańsze niż ich identyczne odpowiedniki w Budapeszcie. Warto pomyśleć też o zakupie chociażby buteleczki znakomitego wina. Łasuchom polecamy natomiast niewielkie Muzeum Marcepana. Poza zwiedzaniem i tutaj jest na co wydać kilka – kilkanaście tysięcy forintów. Do wyboru mamy marcepany w najróżniejszych kształtach i kolorach.
W centrum miasta znajduje się barokowy rynek, na którego środku postawiono krzyż morowy. Ufundowali go trzej kupcy, dziękczynnie po wygaśnięciu epidemii dżumy w średniowieczu. Z rynku wąskimi schodami warto wspiąć się nieco na Wzgórze Kościelne. Na niewielkim wzniesieniu wejdziemy na plac z kościołem parafialnym z XIII wieku. Z tego miejsca rozciąga się też wspaniała panorama na miasteczko oraz na zakole Dunaju.
Odwiedzając Szentendre warto również zajrzeć do Muzeum Margit Kóvacs, gdzie zgromadzono zbiór ceramiki, do skansenu, w którym zobaczyć można przykłady architektury i sztuki typowe dla różnych regionów Węgier oraz do położonej w samym centrum cerkiew. Koniecznie należy też pospacerować pasażem wzdłuż malowniczych brzegów Dunaju.
Mimo że miasto jest nastawione głównie na turystów i duża część jego mieszkańców żyje właśnie z turystyki, nie mieliśmy problemów z zawyżaniem rachunków w kafejkach czy innymi próbami naciągania. Mimo wszystko jak wszędzie polecamy przed złożeniem zamówienia zapoznać się z aktualnym cennikiem. Aha, byłbym zapomniał o jeszcze jednym muzeum – Christmas Musem. W środku lata jakby trochę nie pasuje, ale jest. Może jest to bardziej sklep, w którym możemy się zaopatrzyć w najróżniejsze gwiazdkowe ozdoby, ale i tak warto tam zajrzeć. Wstęp jest wolny. Zapraszamy do Szentendre!