Booking.com
Booking.com

Bestsellery

autor: Agnieszka Fundowicz

Cena: 21.52 zł

Najbardziej popularne

Polska

Świst, Poświst i Pogoda

Idąc na Święty Krzyż lub z niego wracając warto zboczyć nieco z głównej drogi, aby zejść na galerię widokową. Bramy wejściowej nie przegapimy, ponieważ znajduje się przy niej budka z panią i kasą fiskalną w środku. Znaczy – trzeba zapłacić za wstęp do parku narodowego.

Galeria znajduje się na północnym stoku Łysej Góry. Stąd podziwiać można najrozleglejsze gołoborze w Górach Świętokrzyskich zwane Gołoborzem Kobendzy (od nazwiska przyrodnika Romana Kobendzy). Dolna granica gołoborza rozpoczyna się na wysokości około 500 m a górna kończy na wysokość 585 m n.p.m. Cała jego powierzchnia wynosi prawie 4 hektary. Jej wielkość jest wynikiem połączenia fragmentów dwóch sąsiadujących pasów gołoborzy. W centralnej części rumowiska żyją jedynie porosty, z których wiele gatunków ma charakter reliktowy.

Warto wspomnieć, że w czasach pogańskich Łysiec był miejscem kultu religijnego trzech bóstw: Łady, Body i Leli. Inne podania mówią, że byli to Świst, Poświst i Pogoda (urocze imiona ;-)). Ośrodek kultowy rozwijał się tutaj prawdopodobnie już w czasach rzymskich. Jego pozostałością jest wał kultowy, otaczający szczyt wzniesienia. Składa się on z dwóch części i ma kształt podkowy. Łączna jego długość wynosi około 1,5 km. Można go oglądać mniej więcej w połowie drogi na galerię.

Warto odwiedzić to naprawdę urokliwe miejsce. Zapraszamy i polecamy!

Loading
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Google MapsZnajdź drogę