Booking.com
Booking.com

Bestsellery

autor: Krzysztof Bzowski, Ewa Tyszkiewicz

Cena: 31.92 zł

Najbardziej popularne

Hiszpania Znalezione w sieci

Stolica Katalonii na pięknych panoramach

La Sagrada FamiliaStolica Katalonii jest wymarzonym miejscem dla turysty. Posiada świetnie zorganizowaną komunikację, ogromna bazę noclegową i jest pełna atrakcji. Moim zdaniem jest też wyjątkowa pod względem możliwości oglądania „z lotu ptaka”. Poza wzgórzami: Montjuic i Tibidabo do wyboru mamy chociażby kolejki linowe, w tym jedna biegnąca nad portem oraz dach Katedry czy wieże kościoła Sagrada Familia. Z okien tych ostatnich wyłania się szczególny widok na całą dzielnicę, w której jest absolutną perełką. To Example i Diagonal. Jak zapewne dostrzeżecie na poniższych panoramach – układ architektoniczny jest przygotowany z niezwykłą starannością, a budynki poukładane w idealne rzędy, tworząc ogromną kratownicę. ten ład burzy jedynie kilka szerokich arterii głównych ulic. Jeszcze lepiej widoczne są na kolejnych zdjęciach prezentowanych na stronie airpano.com.

A sam niezwykły kosciół La Sagrada Familia, dzieło życia Antonio Gaudiego również można obejrzeć od środka. Budowa świątyni trwa już przeszło 100 lat. Została zapoczątkowana w 1882 roku i ciągnie się do dzisiaj. Planowanie ukończenie ma nastąpić w 2026 roku, dokładnie 100 lat po śmierci Gaudiego. Więcej na te temat poczytacie w tym miejscu.

Sagrada

Dla milośników twórczości Gaudiego przygotowano jeszcze 2 panoramy. Jedna z nich przedstawia budynek La Pedrera (Kamieniołom), o którym również pisaliśmy na naszej stronie. Swój ostatni świecki budynek architekt zaprojektował i wykonał dla przedsiębiorcy Pere Mili i jego żony. Budowa została rozpoczęta w roku 1906 a zakończona w 1910. W projekcie tym Gaudí praktycznie nie używał prostej kreski. Zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach trudno znaleźć regularne, proste kształty i linie. Wizyta w budynku obejmuje wewnętrzny dziedziniec, apartament na 5 piętrze, poddasze, gdzie urządzono skromne muzeum oraz dach, na który wjeżdżamy windą.

Casa Mila

Park Guell położony jest na wzgórzu na północ od centrum miasta, w dzielnicy Gracia. Jest to kolejne miejsce w Barcelonie zaprojektowane przez Antonio Gaudiego. Baśniowe budowle i imponująca panorama Barcelony będą nagrodą za wspinaczkę po stromych uliczkach prowadzących do parku. Realizację projektu, będącego zwieńczeniem wizjonerskiego marzenia barcelońskiego przemysłowca i podróżnika Eusebio Guella, rozpoczęto w 1900 r. i kontynuowano przez kolejne 14 lat. Park sprawia wrażenie bajkowej scenografii do filmu o krasnoludkach. Odnajdujemy tam pawilony z wichrowatego kamienia, gigantyczne jaszczurki i zakrzywione ławki wykonane z kolorowych ceramicznych płytek – ulubionego tworzywa artysty. Więcej o parku.

Park Guell

Naszą uwagę przykuła jeszcze Barcelona nocą. Prawdę mówiąc warte zobaczenia są wszystkie 22 panoramy zamieszczone na stronie airpano.com. A sam projekt z tym zwiazany uznajemy za niezwykle udany. Pozwala tym, którzy nie byli w Barcelone zwiedzić ją wirtualnie, a tym co mieli okazję odwiedzić osobiście – udać się w podróż sentymentalną.