Booking.com
Booking.com

Bestsellery

autor: Beata i Paweł Pomykalscy

Cena: 31.92 zł

Najbardziej popularne

Bośnia i Hecegowina

Spacer po Mostarze

Jak już wspomniałem w poprzednim wpisie, podczas zwiedzania Mostaru aura zdecydowanie nam nie sprzyjała. Lało jak z cebra przez kilka godzin. Nie poddaliśmy się jednak. Zapraszamy na spacer.
Zaczęliśmy od niewielkiego muzeum Hercegowiny. Położone jest jedna przecznicę od Starego Miasta. Warto tu wstąpić z dwóch powodów. Pierwszym jest możliwość zobaczenia tradycyjnego domu mieszańców tych ziem. Niektórych uczestników nawet przebiera się w stroje regionalne…
Drugi powód to film, który oglądamy w niewielkiej salce kinowej. Przedstawia historię Mostaru. Widzimy m.in. przerażające obrazy z wojny bałkańskiej 1992-1996 wraz ze sfilmowaną sceną bombardowania i ostatecznie zburzenia mostu. Obok muzeum stoi Wieża Zegarowa z 1630 roku.
Przechodząc na drugą stronę ulicy po kilkudziesięciu metrach znajdujemy się już w najstarszej części miasta. Tu zaczyna się Kulundźiluk, czyli stara turecka uliczka. Przechodzimy niewielka kamienną bramą na dziedziniec, który prowadzi do meczetu Muhammeda Paszy. Dalej, przechodzimy na taras widokowy. Po raz pierwszy oczom naszym ukazuje się Stary Most.
Wracamy na starą, urokliwą uliczkę. Po obu jej stronach mijamy liczne sklepy i kawiarnie. Warto zwrócić uwagę na zjawiskowy bruk uliczny…
Ulewa, która nam towarzyszy podczas całego spaceru ma też swoje dobre strony. Ilość turystów zmalała do minimum. Spokojnie możemy więc oglądać miasto. Także Stary Most widoczny jest w całej krasie.
Tę zjawiskową budowlę, będącą niekwestionowana wizytówką miasta można oglądać z wielu perspektyw.
Czas na obiad. Ceny w Bośni i Hercegowinie są bardzo przystępne. Nawet w centrum miasta za dobry obiad zapłacimy bardzo przystępną cenę. Po posiłku na koniec został jeszcze obowiązkowy punkt programu – zakup pamiątek. Przemoczeni, wciąż w strugach deszczu nie zdecydowaliśmy się na dalsze zwiedzanie.
Ale do odwiedzenia Mostaru gorąco zapraszamy. Naprawdę warto!