Booking.com
Booking.com

Bestsellery

autor: Ewa Serwicka

Cena: 21.52 zł

Najbardziej popularne

Słowenia

Skąd pochodzi nazwa KRAS

Na początek proponuję przypomnienie definicji. Krasem określamy chemiczne oddziaływanie wód powierzchniowych i podziemnych na skały. Woda i zawarte w niej związki, głównie dwutlenek węgla, reagują ze składnikami skał. Rozpuszczaniu ulegają głównie wapienie, ale też kreda, dolomity czy gipsy. Najpiękniejsze formy krasowe to: stalaktyty (powstają w wyniku narastania węglanu wapnia  ze stropu jaskiń w postaci charakterystycznych sopli), stalagmity (powstają w wyniku wytrącania się węglanu wapnia na dnie jaskini i narastaniu ku górze) oraz stalagnaty zwane też kolumnami. Te ostatnie powstają w wyniku połączenia stalaktytu ze stalagmitem.

A skąd pochodzi nazwa? Otóż Kras to wapienna wyżyna zachodniej Słowenii słynąca z systemu jaskiń wyżłobionych przez podziemne rzeki. Spośród ogromnej ich ilości najsłynniejsze i najpiękniejsze są dwie: Postojna oraz Jaskinie Szkocjańskie. Pierwsza z nich bajkowa, niezwykle bogata w szatę naciekową. Druga, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest jej przeciwieństwem. Z jednej strony ogromna, z drugiej nieco tajemnicza i mroczna. Obie jednakowo warte odwiedzenia.

I tylko tu, na pięknej, malowniczej wyżynie w Słowenii możemy oglądać wspaniałe dzieła natury zwane krasem klasycznym lub właściwym.

W kolejnym wpisie przedstawimy Jaskinię Postojną. W Szkocjańskiej nie można niestety fotografować.

 
Loading
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Google MapsZnajdź drogę