Booking.com
Booking.com

Bestsellery

autor: Dagmara Bożek-Andryszczak, Piotr Andryszczak

Cena: 31.92 zł

Najbardziej popularne

Chorwacja

Rovinj, kolejna perła Istrii

Osadnictwo na terenie dzisiejszej Istrii sięga prastarych plemion iliryjskich, podbitych następnie przez Rzymian. Sam Rovinj został zbudowany na wyspie. Dopiero w roku 1763 połączono go z lądem poprzez zasypanie dzielącego go od brzegu kanału.

Miasto było częścią Bizancjum, a następnie weszło w skład imperium Franków. Potem, przez kilka stuleci znalazło się pod panowaniem różnych panów feudalnych. W latach 1283 – 1797 Rovinj był jednym z najważniejszych miast Istrii. Pod panowaniem Republiki Weneckiej został wzmocniony dwoma rzędami murów. Pozostałe do dnia dzisiejszego mury miejskie pochodzą właśnie z tego okresu. Po upadku Republiki Weneckiej, aż do I wojny światowej miasto było częścią Cesarstwa Austriackiego. Następnie, od 1918 do 1947 roku należało do Włoch, które natepnie oddały Rovinj Republice Chorwacji, wchodzącej wówczas w skład Federacyjnej Republiki Jugosławii.

rovinj-02

Zwiedzając półwysep Istria nie można pominąć ani Puli ani Rovinja. Znakiem rozpoznawczym i wizytówką tego pierwszego jest ogromny amfiteatr, natomiast drugiego piękna starówka usytuowana na wzgórzu, nad którym góruje katedra św. Eufemii.

Osadnictwo rozpoczęło się na terenach obecnego Starego Miasta. Wokół niego, w średniowieczu wybudowano mury obronne. Miasto miało siedem bram, z których trzy zostały zachowane do dziś: brama św. Benedykta, Portica i brama Świętego Krzyża. Pierwsze ślady archeologiczne pochodzą już z epoki brązu. Rozwój dzisiejszego starego miasta datuje się na III wiek. Ograniczona przestrzeń warunkowała charakterystyczną architekturę. Domy i pałacyki przecina sieć wąskich uliczek tworząc wyjątkowo urokliwy klimat.

rovinj-10rovinj-09rovinj-07

Największym i najważniejszym zabytkiem jest górująca nad miastem katedra św. Eufemii. Ten barokowy budynek zrekonstruowano w latach 1725 – 1736. Dzwonnica została zaprojektowana przez architekta Alessandro Monopola Milanese i jest repliką tej z kościoła świętego Marka w Wenecji. Budowa wieży rozpoczęła się w 1651 i trwała 26 lat. Na jej szczycie znajduje się duży, miedziany pomnik św. Eufemii. Zastąpił on wcześniejszy, drewniany, który został zniszczony w wyniku uderzenia pioruna. Kościół jest miejscem pielgrzymek do sarkofagu, w którym spoczywają szczątki świętej.  

rovinj-03 rovinj-05

Na głównym placu miasta przed wejściem (lub po zejściu) z terenu starówki zobaczymy zegar i małą fontannę. Wieża usytułowana jest na południowym narożniku dawnych murów miejskich. Zbudowana w 12 wieku, była kilkakrotnie podwyższana. Pod zegarem umieszczono weneckiego lwa, symbol niegdysiejszego panowania dożów z Republiki Weneckiej.

rovinj-11

Cały spacer po tej urokliwej miejscowości zajmie nam nie więcej niż 3 godziny z przerwami na zakup pamiątek.