Booking.com
Booking.com

Bestsellery

autor: Zuzanna Brusić, Salomea Pamuła

Cena: 31.92 zł

Najbardziej popularne

Chorwacja

Pula, starożytny Rzym w Chorwacji

Pula to miasto położone w północno-zachodniej Chorwacji, na półwyspie Istria. Jest najstarszą osadą wschodniego Adriatyku. Dzięki położeniu na siedmiu wzgórzach określa się ją mianem chorwackiego Rzymu. Zresztą nie tylko z tego powodu. Drugim jest wspaniale zachowana antyczna arena, przypominająca Koloseum w Wiecznym Mieście.

Pula została bardzo ciekawie zbudowana. Ma plan koła, które otacza wzgórze pełniące niegdyś funkcje obronne.

Początkowa niewielkie skupisko ludzkie z czasem zaczęło nabierać coraz większego znaczenia. Dokładnie od roku 177 przed naszą erą, kiedy to przeszło w ręce Rzymian. To właśnie z tego okresu pochodzi najwięcej wspaniałych budowli, z których sporą część możemy oglądać po dziś dzień.

Zapraszam zatem na spacer po Puli. Wszystkie najwazniejsze atrakcje są zlokalizowane dość blisko siebie.

Forum Jest najstarszym i najważniejszym zarazem placem miasta. Pełni rolę głównego miejsca spotkań mieszkańców i turystów już od czasów Imperium Rzymskiego.

pula-21

Świątynia Augusta. Budowlę wzniesiono na przełomie tysiącleci, między 2 r. p.n.e. a 14 r. n.e. ku czci pierwszego cesarza rzymskiego. Na przestrzeni wieków pełniła różne funkcje – była miejscem pogańskiego kultu, kościołem chrześcijańskim, a nawet magazynem zboża. Zniszczona podczas II wojny światowej, została starannie zrekonstruowana i obecnie można w niej oglądać kolekcję kamiennych rzeźb.

pula-03

Ratusz Budynek wzniesiono w 1296 r. na miejscu dwóch świątyń rzymskich, z których jedna dedykowana była Dianie. Jego fasada i loggia pochodzą jednak z XVII w. W ścianę frontową wmurowano stare herby i fragmenty rzeźb. W budynku od zawsze mieściła się siedziba administracyjna miasta.

Kamienna kaplica Marije Formoze. Kaplica Marije Formoze to zabytkowe miejsce sakralne z cenną mozaiką i malowidłami ściennymi. Dawniej była to imponująca budowla. Niestety, w 1243 roku została zburzona przez Wenecjan, a ostatecznemu zniszczeniu uległa w XVI w. To, co możemy teraz oglądać to pozostałości z ogromnego zespołu Bazyliki Panny Marii Pięknej z połowy VI w.

pula-18

Łuk triumfalny. Imponujących rozmiarów łuk został zbudowany w 30 r. p.n.e. Rzeźbiony reliefami nazywany jest przez mieszkańców Złotą Bramą. Ufundowała go Salvia Postuma Sergia ku czci trzech członków swego rodu. Najważniejszym beneficjentem był Lucjusz Sergiusz Lepidus. Brał on udział w bitwie pod Akcjum (po stronie Oktawiana Augusta).

pula-16

Brama Herkulesa to najstarszy zachowany zabytek rzymskiej architektury w Puli (połowa I w. p.n.e.). Nazwana tak od imienia antycznego opiekuna miasta. Jest to prosta, kamienna brama pomiędzy dwiema okrągłymi średniowiecznymi basztami. Nad bramą wyrzeźbione są głowa i maczuga Herkulesa.

pula-13

Podwójna Brama(Dvojna Vrata), czyli Porta Gemina. Wybudowano ją w II wieku naszej ery. Przez jedno jej skrzydło droga prowadziła do rzymskiego teatru, a przez drugie ciągnął się trakt strategiczny.

pula-11

Amfiteatr
To szósty pod względem wielkości zachowany rzymski amfiteatr, zwany popularnie Areną. Mieścił on ponad 23 tys. osób.

pula-02