Booking.com
Booking.com

Bestsellery

autor: Anna Kiełtyka

Cena: 18.83 zł

Najbardziej popularne

Słowenia

Postojna. Prawdopodobnie najpiękniejsza jaskinia świata

Kras to wapienna wyżyna zachodniej Słowenii słynąca z systemu jaskiń wyżłobionych przez podziemne rzeki. Spośród ogromnej ich ilości najsłynniejsze i najpiękniejsze są dwie: Postojna oraz Jaskinie Szkocjańskie. Pierwsza z nich bajkowa, niezwykle bogata w szatę naciekową. Druga, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest jej przeciwieństwem. Z jednej strony ogromna, z drugiej nieco tajemnicza i mroczna. Obie jednakowo warte odwiedzenia.

Jeśli sam miałbym do wyboru odwiedzenie tylko jednej, zdecydowanie wybieram Postojną! Mimo, że panuje tu pełna komercja i nastawienie na jak największą liczbę turystów, wizyta w tym miejscu to prawdziwe przeżycie.

Zaczynamy od zbiórki. O określonych godzinach przed grotą gromadzą się odwiedzający. Grupowani są według języków, w których będą oprowadzani. Oczywiście polskiego brak, choć można wypożyczyć przewodnik audio z językiem ojczystym. W pewnym momencie ten spory tłum wędruje do szklanych drzwi, za którymi są tory. Następnie podjeżdża kolejka elektryczna, do której wsiadamy. Podróż do wnętrza jaskini trwa około 5 minut. Jedziemy dość szybko. Po drodze mamy już możliwość zakosztowania tego, co zobaczymy później. Ładnie podświetlona szata naciekowa i ogromne pomieszczenia oraz wąskie tunele – to wszystko na dobry początek. Wysiadamy i kierujemy się do odpowiednich przewodników. Rozpoczyna się półtoragodzinna wędrówka po niezwykłej, baśniowej krainie podziemnego krasu. W sumie przed nami jest kilka kilometrów do przejścia. Nie zmęczymy się. Nie ma tu schodów ani stromych podejść. Ogrom pomieszczeń, piękno i bogactwo szaty naciekowej na każdym wywiera ogromne, niezapomniane wrażenia.

Nie ma problemu z fotografowaniem. Na szczęście! Aparaty rozgrzewają się do czerwoności. Należy jednak pamiętać, aby nie używać lampy błyskowej.

W tej magicznej, wapiennej krainie wędrujemy przez Salę Marconiego, Most Rosyjski, Wielką Górę, Salę Białą oraz salę koncertową. Trasę kończy ogromna jaskinia, w której możemy zobaczyć na własne oczy proteusa, czyli odmieńca jaskiniowego. Jest to niezwykły przykład fauny żyjącej w tym specyficznym środowisku. Tu także kupimy pamiątki. Teraz pozostaje już tylko czekać na kolejkę, która zabierze turystów w drogę powrotną.

Na koniec uwaga praktyczna. Warto kupić bilet łączny uprawniający do zwiedzania jaskini oraz nieodległego, malowniczo położonego zamku Predjama. Z Postojnej dostaniemy się do niego bezpośrednią komunikacją.

 
Loading
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Google MapsZnajdź drogę