Podróż do przeszłości – Żytawska Kolej Wąskotorowa

Podróż do przeszłości – Żytawska Kolej Wąskotorowa

Szanowny przedmówca w poprzednim poście opisał niezwykle uroczy zakątek Niemiec, położony na Łużycach, tuż za granicami naszego kraju. Ja pozwolę sobie w uzupełnieniu napisać o kolejce wąskotorowej (rozstaw torów 750 mm), która zawiezie nas z Zittau wprost do Kurortów Oybin i Jonsdorf. Jest to prawdziwa podróż w czasie, ponieważ przemierzamy bardzo krótki, zaledwie 12- kilometrowy odcinek zabytkowymi składami kolejowymi w czasie około 40 – 45 minut z zawrotną wręcz prędkością około 25 km/h. Dokładnie tak jak przeszło 100 lat temu. I podobnie jak wtedy- obowiązuje bezwzględny zakaz zrywania kwiatów w czasie jazdy! Linia o nazwie Zittau – Oybin – Jonsdorfer Eisenbahngesellschaft istnieje od 1890 r.
Przetrwała obie wojny i czasy NRD, chociaż pod koniec ubiegłego wieku dwukrotnie groziło jej zamkniecie i demontaż. Powody były dwa. Pierwszy, jak najbardziej oczywisty – finanse i coraz mniejsza rentowność przewozów. Drugim były plany rozpoczęcia eksploatacji złóż węgla brunatnego w okolicach miejscowości Olbersdorf. Na szczęście pomysł zarzucono, a piękne dziury po kopalniach odkrywkowych pozostały tylko po naszej stronie granicy.

Aby skorzystać z uroków kolejki, należy wyjść z budynku dworca w Zittau i skręcić w lewo, gdzie nieopodal znajduje się niewielki budyneczek stacji wraz z zadaszonym peronem. W budyneczku tym znajduje się punkt informacji oraz sklep z pamiątkami. Można też kupić bilety, choć te sprzedawane są również przez konduktorów w pociągach. Obecnie na 3 trasach kursują 3 składy. Jeden spalinowy złożony z 2 wagonów, drugi z parowozem i 3 wagonami  oraz najdłuższy złożony z parowozu i kilku wagonów, w tym jeden barowy. Kierunki: Zittau – Kurort Oybin, Zittau – Kurort Jonsdorf oraz Kurort Oybin – Kurort Jonsdorf. Stacją węzłową jest Bertsdorf. Trasa z Zittau prowadzi najpierw wokół południowej części miasta, potem przez tereny wiejskie, aby w końcu wejść w lasy Gór Żytawskich. Podróż jest bardzo przyjemna, a dodatkowego uroku dodaje jej buchająca z lokomotywy para oraz sygnały dźwiękowe. Cena biletu zależy od trasy i wynosi do 8 euro. To całkiem sporo, ale alternatywą jest bilet Euro-Nysa (ZVON), który kosztuje 25 złotych za dzień i upoważnia do podróży wszystkimi środkami komunikacji w regionie. Szerzej napiszę o tym w następnym poście.  I jeszcze ciekawostka. Ciuchcia podczas jednego kursu na trasie Zittau – Kurort Oybin i z powrotem spala aż 500 kg węgla!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *