Booking.com
Booking.com

Bestsellery

autor: Michał Lubas

Cena: 39.92 zł

Najbardziej popularne

Włochy

Panteon – Świątynia Wszystkich Bogów

Dlaczego zwiedzanie ta jedynej zachowanej niemal w pierwotnym stanie i zarazem jednej z najwspanialszych budowli starożytnej do dnia dzisiejszego jest bezpłatne? Bo to kościół katolicki! Wybudowany w latach 118 – 128 przez cesarza Hadriana stanowił „Świątynię Wszystkich Bogów”. Wysokość i średnica rotundy jest identyczna i wynosi 43,3 metra. Wnętrze kryje marmurową posadzkę z oryginalnym rzymskim wzorem. Największe wrażenie wywiera jednak na zwiedzających (ale też i współczesnych inżynierach) kopuła. Opiera się ona na ścianach o grubości 6 metrów. Wieńczy ją otwór o średnicy prawie 8 metrów, zwany Oculus.

Nad wejściem do świątyni w oczy rzuca się portyk z wielkim napisem: M. AGRIPPA. L.F. COS TERTIVM FECIT, czyli: „Wzniesiony przez Marka Agryppę, syna Lucjusza, konsula po raz trzeci”. Informuje on, że pierwszym pomysłodawcą i twórcą budowli był rzymski konsul Marek Agrypa. Cesarz Hadrian zaś dokonał jego przebudowy.

W Panteonie znajdują sie miejsca spoczynku kilkunastu ważnych dla świata i Włoch ludzi. Poza Rafaelem Santi spoczywają tu także inni wielcy artyści: Annibale Carraci, Taddeo Zuccari, Baldassare Peruzzi oraz niektórzy królowie Włoch z Wiktorem Emanuelem II na czele.

Budowla jest obowiązkową atrakcją podczas zwiedzania Rzymu. Zanim znajdziemy się w środku, przejdziemy między rzędami gigantycznych kolumn. To one (obok kopuły) świadczą o geniuszu starożytnych inżynierów i budowniczych.

Loading
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Google MapsZnajdź drogę