Booking.com
Booking.com

Bestsellery

autor: Agnieszka Masternak, Agnieszka Fundowicz, Berenika Wilczyńska

Cena: 39.92 zł

Najbardziej popularne

Rosja

Pałac Zimowy rosyjskich carów

Pałac Zimowy rosyjskich carów

Odwiedzając Sankt Petersburg, nie można ominąć najważniejszego chyba miejsca – Pałacu Zimowego rosyjskich carów, obecnie ogromnej galerii sztuki, znanej pod nazwą Ermitaż. To szturm na ten pałac w 1917 r. dał początek nieszczęsnej rewolucji i utorował drogę totalitarnemu komunizmowi, który tak bardzo zniszczył piękną rosyjska kulturę (niestety, niczym czerwona zaraza rozsiał się po Europie, czego i my- Polacy- dotkliwie doświadczyliśmy). Na szczęście sowietyzm nie zdołał wytrzebić wszystkiego, a i to, co pozostało, jest nadzwyczajne.

Kilka praktycznych uwag dla tych, którzy zamierzają odwiedzić to miejsce. Teraz w sierpniu byłam w Ermitażu po raz drugi i proszę mi wierzyć, że zwiedzanie latem, w szczycie turystycznego sezonu jest szaleństwem. Przez galerię przetaczają się nieprzebrane tłumy, godzinami czeka się do wejścia, poza tym (jeśli na zewnątrz jest temperatura powyżej 25o C) w salach panuje zaduch. Zaprzyjaźniony Rosjanin poradził, aby odwiedzać Ermitaż w środy późnym popołudniem, bo jest czynny najdłużej (chyba do 21.00) i nie ma już tłumnych wycieczek. Tak zamierzam uczynić, gdy będę po raz kolejny we wrześniu i można liczyć na zweryfikowanie tej informacji.

Zanim tak się stanie – kilka refleksji o Ermitażu, ale fotografie wnętrz wykonano zimą, w powszedni dzień z rana, gdy liczba zwiedzających była znikoma.

Od wejścia uderza przepych – ociekające wręcz złotem klatki schodowe, sale, przepiękne posadzki i – o dziwo – zwiedzający nie  muszą ubierać dziwacznego obuwia ochronnego, tylko chodzą w butach (nawet zimą). Wewnątrz można fotografować, jedynie bez używania lampy błyskowej (tak przynajmniej jest w 2013 r., bo z doświadczenia wiemy, że takie zasady z niewiadomych przyczyn bywają zmieniane, jak miało to miejsce w Paryżu w Muzeum d’Orsay).

Idąc wg kierunku zwiedzania, najpierw ogląda się sale historyczne; tak nazwałabym sale, będące pozostałością po dawnych pałacowych komnatach, a więc sala tronowa, przepiękne korytarze, ekspozycje różnych przedmiotów, które kiedyś stanowiły wystrój wnętrz. Są przepiękne okrągłe stoliki, zegary, a wśród nich najbardziej magiczny złoty paw. Gdy zegar wybija pełną godzinę, złoty ptak ożywa – przekręca głową, otwiera i zamyka oczy, rozpościera złoty ogon. Wokół pawia są inne złote zwierzątka – jakieś wiewiórki, zajączki – i nagle wszystko zaczyna się poruszać, a z ostatnim uderzeniem  zegara znowu nieruchomieje. Doprawdy magiczne i niezwykłe… Teraz w lecie zegara nie uruchamiano, lecz można obejrzeć całą projekcję w specjalnie ustawionym obok dużym ekranie telewizyjnym.

Dopiero dalej zaczynają się sale –  ekspozycje dzieł sztuki. Są tam płótna największym mistrzów – Madonny Leonarda, Rafaela, obrazy mojego ulubione go Caravaggia,  jest cała, najokazalsza na świecie,  galeria Rembrandta (słynna Saskia, Ofiara Izaaka, autoportrety), Rubens, Tycjan i wielu innych.

Łącznie muzeum  posiada 3 mln eksponatów i gdyby chcieć pobieżnie obejrzeć wszystkie (1 minuta – 1 eksponat) zajęłoby to 15 lat po 10 godzin dziennie. Jednak aby zobaczyć tylko te prezentowane, najważniejsze dzieła sztuki, na zwiedzanie Ermitażu należy przeznaczyć co najmniej dwa dni, ponieważ cały szlak zwiedzania mierzy blisko 25 km.

UWAGA! Dopisek jest swoistym uzupełnieniem po wrześniowym pobycie w Petersburgu – Pitierie- jak mają w zwyczaju mówić miejscowi. Warto zwiedzać Ermitaż właśnie we środy – jest czynny do 21.00. Dodatkową atrakcją jest to, że właśnie raz w tygodniu – w środę o 19.00 jest uruchamiany słynny złoty zegar carycy Katarzyny, ten ze złotym pawiem. W tym momencie zbiera się spora grupa widzów, po czym Ermitaż się wyludnia! Zwiedza się puste sale, można bez przeszkód rozkoszować się dziełami sztuki. Gdy wychodziliśmy z Ermitażu o 21.00, właśnie wypuszczano słynne muzealne koty, których kilkadziesiąt „mieszka” tu na stałe; w dzień sypiają w piwnicach, a nocami pilnują bezcennych eksponatów.

Loading
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Google MapsZnajdź drogę