Booking.com
Booking.com

Bestsellery

autor: Beata Pomykalska, Paweł Pomykalski

Cena: 18.83 zł

Najbardziej popularne

Dania Szwecja

Oresund – najdłuższa przeprawa w Europie

Most nad cieśniną Sund łączy Kopenhagę, stolicę Danii z Malmö w Szwecji. Połączenie o długości prawie 16 km składa się z mostu o długości 8 km, specjalnie usypanej sztucznej wyspy Pepparholmen o długości 4 km i 3,5 km tunelu, który znajduje się już po stronie duńskiej. Szlakiem tym przebiegają dwie dwupasmowe jezdnie i dwa tory kolejowe. Most ten należy do najdłuższych w Europie. Jest również najdłuższym mostem na świecie, który łączy dwa państwa. Największe przęsło liczy prawie 500 metrów długości i zawieszone jest na 200-metrowych pylonach, które stanowią najwyższe budowle w Skandynawii. Budowę przeprawy Oresund ukończono w roku 1999, a oficjalnie otwarto 1 lipca 2000 r. Na uroczystość przybyli królowa Danii Małgorzata II oraz król Szwecji Karol XVI Gustaw.
Jadący autokarem lub samochodem znajdują się w najwyższym miejscu około 70 metrów nad taflą wody, a w najniższym 21 metrów poniżej poziomu morza.
Podróż koleją ze stacji Malmö Central na duńskie lotnisko Kastrup trwa 21 minut, a do centrum Kopenhagi zaledwie 35 minut. Pociągi kursują co 20 minut. Po oddaniu mostu do użytku  zlikwidowano połączenia promowe między Kopenhagą a Malmö.Oresund 20
Początkowo wykorzystanie mostu było mniejsze niż zakładano z powodu wysokich cen przejazdu. Jednak w latach 2005 i 2006 można było zaobserwować znaczący wzrost liczby podróżnych korzystających z mostu. Dziś najtańszy przejazd to wydatek 40 EUR dla samochodu osobowego. Kierowca pojazdu ciężarowego musi się jednak liczyć z wydatkiem ponad 200 EUR. Przeprawa nie należy więc do najtańszych, dlatego warto skorzystać z niej jako atrakcji np. podczas wycieczek autokarowych. Podróż na pewno robi wrażenie.

Wszystkim mającym okazję korzystać z lotniska „Kastrup” w Kopenhadze polecam wyjrzeć przez szybę samolotu podczas startu lub lądowania maszyny. Z pewnością ujrzycie przeprawę Oresund w całej okazałości.

Loading
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Google MapsZnajdź drogę