Booking.com
Booking.com

Bestsellery

autor: Krzysztof Bzowski

Cena: 27.92 zł

Najbardziej popularne

Turcja

Nemrut – nasz najwspanialszy cel podróży 2013

Góra Nemrut oraz środkowa i południowa Turcja to niewątpliwie nasz najwspanialszy cel podróży w roku 2013. Dostać się tam samemu nie jest łatwo. Polecamy wyjazd zorganizowany. Alternatywą jest samodzielny dojazd do miejscowości Kahta. Tam znajdują się biura turystyczne, które organizują przewozy na górę, którą widać z odległości kilkudziesięciu kilometrów. Przewoźnik dowozi nas na niewielki parking i wskazuje kierunek marszu. Nam pozostaje już „tylko” końcowe podejście na szczyt. Jest to wąska ścieżka prowadząca w stronę sztucznie usypanego z potłuczonych głazów kopca o wysokości około 50 m i średnicy 150 m, w którego wnętrzu mieści się najprawdopodobniej grobowiec Antiocha – władcy starożytnej krainy Kommageny. Na tronie zasiadł w 64 r. p.n.e. Ponieważ uważał się za równego bogom, nakazał wybudowanie na górze Nemrut obiektu, który symbolizowałby tę równość.

Niezależnie od pory roku należy uzbroić się w dobre buty i ciepły ubiór – szczególnie jeżeli chcemy podziwiać wschód lub zachód słońca. Dla osób o słabszych nogach alternatywą spaceru będzie podwiezienie na osiołku, a właściciel zachęca do skorzystania dziwnie znajomym słowem – „taxi”.

Po wejściu na wschodni (jeden z trzech) taras, oczom ukazuje się wspaniała panorama o promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Teraz dopiero staje się jasne, dlaczego Antioch wybrał to miejsce – najwyższe w królestwie – na budowę świątyni i miejsca swojego pochówku.

Nemrut - nasz najwspanialszy cel podróży 2013

U podnóża nasypu wspaniały ołtarz wieńczy sześć tronów z bezgłowymi postaciami. Te blisko 8 m. posągi zostały pozbawione głów, najprawdopodobniej na skutek trzęsienia ziemi dopiero na początku XX wieku. Obecnie ustawione są przed kamiennymi postaciami, siedzącymi na tronach i przedstawiają  samego króla Antiocha w towarzystwie bogów i strzegących świątyni zwierząt – orłów i lwów.

Religia królestwa Kommageny łączyła wierzenia Greków, Rzymian i ogólnie pojętego Wschodu z Persją na czele. Stąd kamienne głowy to przedstawienia bóstw (idąc od lewej, nie licząc orła):  Apollo (perski Mitra), Tyche (rzymska Fortuna), brodaty Zeus (perski Ahura Mazda), pierwotnie siedzący na największym tronie Antioch z największym nakryciem głowy oraz Herakles.

Mimo iż monumentalne posągi na górze Nemrut zostały przez niszczycielskie siły natury pozbawione głów, wciąż zachwycają i wywołują ogromne wrażenie swoją wielkością i potęgą.

Loading
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Google MapsZnajdź drogę