Booking.com
Booking.com

Bestsellery

autor: Mikołaj Korwin-Kochanowski, Dorota Snoch

Cena: 21.52 zł

Najbardziej popularne

Węgry

Najstarsze metro na kontynencie

Wprawdzie najstarszą kolejką podziemną w Europie szczyci się Londyn, ale niewiele osób wie, że na starym kontynencie pierwsza linia metra została otwarta w Budapeszcie na Węgrzech. Było to pod koniec XIX wieku, dokładnie 2 maja 1896 roku. Nic więc dziwnego, że ten szacowny obiekt infrastruktury miejskiej doczekał się swojego muzeum. Otwarto je w roku 1975. Mieści się na terenie dawnej, zamkniętej w roku 1955 stacji Gizella-Ter. Wystawa koncentruje się głównie na budowie metra, osiągnięciach konstruktorskich i inżynieryjnych oraz oczywiście na historii. W roku 1996 muzeum odnowiono i na 100-lecie istnienia ponownie otwarto, poszerzając o nową wystawę. Obiekt jest niewielki ale wart odwiedzenia. Obejmuje dawne wejście, poczekalnię oraz fragment peronu.Najciekawsze są oczywiście wagoniki. Dziś dość archaiczne, drewniane i ciasne wewnątrz wiele lat temu uchodziły za szczyt techniki…

Kilka porad praktycznych. Lokalizacja: tunel nieużywanej stacji metra w Ferenc Deak ter w centrum miasta, na placu Deák tér. Trafić w to miejsce jest bardzo łatwo, bowiem tu właśnie krzyżują się wszystkie trzy linie systemu kolejki podziemnej. Wejścia do muzeum jednak będziemy zapewne musieli chwilkę poszukać…  Godziny otwarcia: od 10:00 do 17:00 codziennie – oprócz poniedziałków. Bilet wstępu kosztuje 350 HUF (w przeliczeniu niecałe 5 złotych).

Na zakończenie dodam, że Linia 1 (znany również jako „Földalatti” lub Millenium) została w roku 2002 wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa  UNESCO.