Booking.com
Booking.com

Bestsellery

autor: Krzysztof Bzowski

Cena: 21.52 zł

Najbardziej popularne

Bośnia i Hecegowina

Mostar, 22 lata po wojnie

Spacerując po Mostarze każdy chyba turysta ma mieszane uczucia. Z jednej strony zachwyca piękno tego wielokulturowego i historycznego miasta, pełnego otwartych ludzi, wyznających zresztą różne religie.

Jednocześnie drugie oblicze napawa przerażeniem. Zwiedzamy miejsca, które jeszcze 20 lat temu były świadkiem zaciętych, ciężkich i krwawych walk. Wojny, która toczyła się tu, na Bałkanach, w Europie. Niestety nie da się tych dwóch „obrazów” rozdzielić. W trakcie zwiedzania wielokrotnie natkniemy się na ruiny budynków. Fragmenty wypalonych kamiennych ścian. Brak dachów, okien, ślady po kulach. Ich największe skupisko znajduje się przy ulicy Hrvatskich Branitjelja. Tutaj bowiem przebiegała linia frontu. Dzisiaj wprawdzie zaczynają one coraz ładniej wyglądać, ponieważ porasta je już częściowo roślinność, ale to wciąż upiorny widok.

Najsmutniejszymi obrazami Mostaru są jednak liczne cmentarze. Zajmują one niemal wszystkie place i skwery miasta. Taki widok znaliśmy dotychczas z telewizji i filmów wojennych. Tutaj te obrazki mamy na żywo.