Kubalonka

Kubalonka (761 m) — szeroka przełęcz, oddzielająca pasmo Stożka i Czantorii od pasma Baraniej Góry (Wiślańskiego). Wiodąca tędy szosa z Wisły do Istebnej (12C), wybudowana w latach międzywojennych, stanowi jedyne połączenie między doliną Wisły na pn. a doliną górnej Olzy na pd. Na przełęczy popularny bufet „Beczka” (12C). Przy odgałęzieniu szosy do Wisły Czarne (ok. 300 m od skrzyżowania) znajduje się drugi obiekt gastronomiczny — dawny hotel i restauracja „Kubalonka”. Wzniesiony pod koniec lat 50-tych, budynek palił się dwukrotnie i dotychczas nie został odbudowany; funkcjonuje jedynie bufet w przyziemiu.

Pod przełęczą, przy szosie do Istebnej, znajduje się wielkie sanatorium dziecięce (12C), a nieco niżej drewniany kościółek z XVIII w. (12C). Poniżej kościółka niewielkie osiedle mieszkaniowe dla pracowników sanatorium. Powyżej przełęczy, na stokach szczytu Kubalonka (830 m), wytyczono narciarskie trasy biegowe i zbudowano strzelnicę do biathlonu (atest PZN).

Kubalonka jest ważnym węzłem ruchu turystycznego. Na przełęcz wyprowadza z Wisły Głębiec szlak zielony (11Z), który następnie przez Kozińce (776 m) schodzi do Wisły Nowej Osady. Przebiegają też tędy zn. czerwone Głównego Szlaku Beskidzkiego: w kierunku zach. na Stożek (12C), w kierunku wsch. — na Baranią Górę.

Przyst. komunikacji autobusowej (liczne kursy na trasach z Wisły do Istebnej, Koniakowa i Jaworzynki). Bufet. Tuż poniżej przełęczy, przy szosie do Istebnej, sklep spożywczy.