Booking.com
Booking.com

Bestsellery

autor: praca zbiorowa

Cena: 21.52 zł

Najbardziej popularne

Dania

Kopenhaga – z wizytą u Syrenki

Kopenhaga – stolica Danii jest półtoramilionowym, kameralnym miastem, chętnie odwiedzanym przez turystów. Niestety nie jest zbyt tania. Jak w całej Skandynawii, życie kosztuje tu bardzo dużo. Drogo jest nawet dla samych Duńczyków. Odwiedzana jest jednak bardzo chętnie, bo oferuje wiele. Najlepszym sposobem zwiedzania jest metoda autokarowo-piesza, czyli najpierw objazd i obejrzenie najciekawszych zakątków zza szyb autobusu, a potem piesze wycieczki po centrum i okolicach. Kopenhaga położona jest malowniczo nad cieśniną Sund, na dwóch wyspach: Zelandia i Amager, a strzeże ją najsłynniejsza na świecie duńska Syrenka. Uroczy posąg na kamieniu nad brzegiem morza niestety ciągle oblegany jest przez tłumy turystów. Trzeba nie lada wyczynu, aby zrobić sobie z nią zdjęcie bez oblepiających ją czasem bez wszelkich zahamowań ludzi. Nie opodal znajdują się stare koszary wojskowe Kastellen. Tworzy je kompleks kilkunastu budynków otoczony fosą i wałami.
Miasto poprzecinane jest siecią słynnych kanałów. Przy jednym z największych – Havnebader znajdziemy kilka ciekawych obiektów. Na prawym brzegu usytuowano nowoczesny budynek opery projektu Henninga Larsena. Jest to jedna z najmłodszych budowli miasta. Oddano ją do użytku w  2005 r. Większe atrakcje znajdziemy jednak po drugiej stronie kanału. Na wybrzeżu zaczyna się uroczy park Amaliehaven, za którym znajdziemy Amalienborg, czyli zbudowany wokół placu zespół zamkowy. Mieszka w nim rodzina królewska. Kiedy przebywa w nim królowa Małgorzata II, na maszcie powiewa duńska flaga. Idąc dalej, trafimy do kościoła Fryderyka, zwanego też Kościołem Marmurowym. Warto wejść do środka i przyjrzeć się kopule.
Przejdźmy do centrum duńskiej stolicy. Znajdujemy się na Placu Ratuszowym. Najciekawszym obiektem jest tu oczywiście ogromny gmach ratusza zbudowany w stylu włoskiego renesansu. Zwraca uwagę złota figura Absalona, legendarnego założyciela Kopenhagi. Podziwiać też możemy Zegar Świata, umiejscowiony na najwyższej w kraju wieży o wysokości 106 m. Z placu możemy przejść wprost na Stroget, najdłuższy i zarazem najbardziej reprezentacyjny deptak. Tutaj poza wiecznym tłumem ludzi mamy najdroższe i najbardziej eleganckie sklepy. Są też liczne sklepy z pamiątkami. A jeśli nie Stroget, to może Ogrody Tivoli? Znajdują się naprzeciwko ratusza po drugiej stronie bulwaru Christiana Andersena. Tu  w piętrowym budynku możemy podziwiać eksponaty Wax Museum. Działa w tym miejscu jeden z kilkunastu na świecie oddziałów Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds. Osobiście polecam i obiecuję wkrótce oddzielną notatkę. A na koniec jeszcze jedno miejsce warte odwiedzenia – Nyhavn. Okolice tego kanału portowego to jedno z najbardziej urokliwych miejsc Kopenhagi. Stojące nad kanałem kolorowe kamieniczki skrywają w swych wnętrzach ogromną ilość restauracji, kawiarni i pubów, a przycumowane wzdłuż kanału żaglówki, łajby i statki dodają temu miejscu niezwykłego klimatu.