Kolejne „tony” świętości we Włoszech, czyli podróże szlakiem kultu świętych

Kolejne „tony” świętości we Włoszech, czyli podróże szlakiem kultu świętych

Uważny czytelnik naszej strony z pewnością kojarzy, że Viterbo niedaleko Rzymu związane jest z kultem św. Róży, na cześć której co roku 3 września fakkini wąskimi uliczkami miasteczka noszą gigantyczną wieżę. Takich miejscowości we Włoszech, związanych z kultem różnych świętych jest wiele. Warto je odwiedzić, niekoniecznie ze względów religijnych. Jednym z takich miast jest oczywiście Asyż, od XIII w. związany z życiem i kultem św. Franciszka. To nadzwyczaj urokliwe miejsce, jakby przeniesione wprost ze średniowiecza. Obowiązkowo należy zwiedzić Bazylikę św. Franciszka ze wspaniałymi freskami Giotta.

Ok. 60 km na wschód od Rzymu, wysoko w górach znajduje się sanktuarium Mentorella. Było jednym z ulubionych miejsc Jana Pawła II. To tutaj wybrał się sam zaledwie kilka dni po wyborze na stolicę Piotrową, podobno wzbudził popłoch, bo nie poinformował funkcjonariuszy ochrony, którzy z przerażeniem stwierdzili, że rano nie ma Ojca Św. W Watykanie. Widoki fantastyczne, cisza i rodzime klimaty, bo to miejsce prowadzone przez polskich księży.

Po południowo-wschodniej, lewej stronie włoskiego buta, tuż przy „obcasie” zwiedzić można kolejne ciekawe miejsca, w zasadzie położone koło siebie w stosunkowo niedużej odległości, do przejechania w ciągu jednego dnia. Jedno z nich to Manopello, niewielkie, bo liczące zaledwie 6 tysięcy mieszkańców miasteczko, leżące w Abruzji – jednej z prowincji historycznego Królestwa Neapolu. Położone jest wśród lasów u podnóża góry Majella. Od XVI wieku w Manopello przechowywany jest Volto Santo – Cudowne Oblicze Jezusa Chrystusa, który, jak głosi miejscowa legenda, trafił do tego zapomnianego zakątka Włoch za sprawą „cudownej interwencji Niebios”.

San Giovanni Rotondo to niewielka miejscowość na południu Włoch, w Apulii – w prowincji Foggia. Znana jest głównie z kultu związanego z ojcem Pio z Pietrelciny – słynnym stygmatykiem, dość kontrowersyjną postacią. Niewątpliwie za sprawą tego człowieka powstała ogromna fundacja, dzięki której do dziś buduje się szpitale, ośrodki opieki dostępne nawet dla biednych. W tej małej miejscowości wszystko skupia się wokół głównego placu, na którym jest mały kościół, ogromne centrum kongresowe, a wokół- imponujące szpitale, gdzie podobno opieka medyczna jest na najwyższym poziomie. Tuż obok- jak wszędzie- niezliczona ilość sklepików z dewocjonaliami, skojarzyła mi się z pobytem w Częstochowie, gdzie obok klasztoru na Jasnej Górze cała masa straganów z nierzadko wątpliwej jakości pamiątkami. Podobnie w San Giovanni- sklepiki z figurkami świętego, czasami bardzo tandetnymi. Najbardziej szokujące i tandetne, co dostrzegłam, to figurka małego Jezuska na foteliku na biegunach!! To chyba „metafora” ojca Pio, który miał swój ulubiony fotel…

Będąc w San Giovanni Rotondo warto wybrać się do oddalonego tylko o 23 km sanktuarium Świętego Michała Archanioła w Monte Sant’Angelo. To jedno z najstarszych i najbardziej znanych sanktuariów chrześcijańskich. Jego początki sięgają V wieku. Pielgrzymowali tu m.in.: św. Franciszek z Asyżu, również św. Ojciec Pio nawiedził niegdyś to miejsce. Początek kultowi św. Michała Archanioła na górze Gargano dały cudowne wydarzenia, związane z objawieniami Świętego Michała, jakie dokonały się w tym miejscu. Trzy z tych objawień miały miejsce w V wieku, czwarte dokonało się kilka wieków później. Znajdujące się na wysokości około 850 m n.p.m. Monte Sant’Angelo posiada  także inne znaczące zabytki, takie jak średniowieczne baptysterium, liczne kościoły i przepiękną średniowieczną dzielnicę Rione Junno.

Loreto znajduje się w prowincji Ankona. To słynne miejsce kultu maryjnego. Najważniejszy jest Świety Domek – według wierzeń- nazaretański dom Maryi. Podobno został przeniesiony z Nazaretu przez grecką rodzinę Angeli, która chciała w ten sposób uchronić go przed zniszczeniem. Bazylika na Placu Madonny zbudowana jest w stylu późnogotyckim, na planie krzyża łacińskiego, w nawach bocznych znajduje się 12 kaplic. Wnętrze jest doprawdy imponujące. Tuż obok znajduje się Cmentarz Polski w Loreto, w 1080 grobachspoczywają polscy żołnierze polegli w czasie II wojny światowej. Cmentarz wznosi się trzema tarasami w górę do stóp bazyliki loretańskiej. Jest większy niż słynny cmentarz na Monte Cassino.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *