Booking.com
Booking.com

Bestsellery

autor: Agnieszka Zawistowska

Cena: 21.52 zł

Najbardziej popularne

Austria

Hundertwasserhaus

Hundertwasserhaus

Barcelona ma swojego słynnego architekta – Antonio Gaudiego. Wiedeń też go ma! Nazywa się Friedensreich Hundertwasser. Do najsłynniejszych jego dzieł w stolicy Austrii należą: wielka spalarnia z charakterystycznym kominem w centrum miasta oraz  budynek mieszkalny znajdujący się na rogu Kegelgasse i Löwengasse wybudowany w latach 1983 – 1985. Nazwano go Hundertwasserhaus. Koncepcją twórcy jest nawiązanie dialogu z przyrodą jako równoważnym partnerem człowieka. Tak więc na tarasach, balkonach i w innych niestandardowych, żeby nie powiedzieć zaskakujących miejscach rosną rośliny. Głównie są to drzewa! Ponadto (jakby wzorem Gaudiego) zastosowano wiele rozwiązań, które mają na celu unikanie linii prostych i wszelkiego rodzaju regularności.

Hundertwasserhaus niezaprzeczalnie jest turystyczną atrakcją Wiednia. Nie leży on wprawdzie w samym centrum, ale warto dokonać niewielkiego wysiłku i nieco zboczyć z głównego szlaku. W tym miejscu należy podkreślić, że do zwiedzania nie są dostępne jego wnętrza, ponieważ jest to budynek mieszkalny. Oddano go do użytku 1 marca 1986. Mieści 50 mieszkań o powierzchni od 30 do 150 m², cztery restauracje, jedną praktykę lekarską oraz 16 prywatnych i 3 publiczne tarasy. Ponadto, wspomnianą wyżej roślinność stanowi mniej więcej 250 drzew i krzewów.

Hundertwasserhaus Całkowita powierzchnia użytkowa wybudowanego kosztem około 6 milionów euro budynku wynosi ponad 3,5 tysiąca metrów kwadratowych. Jako ciekawostkę należy wspomnieć, że Hundertwasser nie przyjął zapłaty za zaprojektowanie tego domu. Wystarczył mu fakt, że dzięki temu w tym miejscu nie zostanie wybudowane nic, co uznałby za brzydkie.

Na koniec mała rada. Obiekt należy oglądać za dnia. Ponieważ nie jest on oświetlony, po zmroku nie uda nam się za wiele zobaczyć. A próbkę architektury wnętrz Hundertwasserhaus możemy zobaczyć w budyneczku położonym vis a vis. Nazywa się Hundertwasser Village. Mieści restauracje, sklepy oraz … toalety. Warto skorzystać.

 
Loading
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Google MapsZnajdź drogę