Booking.com
Booking.com

Bestsellery

autor: Agnieszka Masternak, Agnieszka Fundowicz, Berenika Wilczyńska

Cena: 39.92 zł

Najbardziej popularne

Belgia

Gent, czyli Gandawa

Już pierwszy rzut oka na Gent, czyli Gandawę, wywiera na turyście duże wrażenie. Głównie za sprawą 3 wysokich wież o grubych wielowiekowych murach. Zresztą niemal całe miasto jest mekką dla wielbicieli zabytków europejskiego średniowiecza i renesansu. Do tego znakomita większość atrakcji znajduje się w bliskiej odległości, w tak zwanym historycznym centrum. Na początek proponuję spacer po starówce. Uliczki i place są naprawdę urokliwe. Przy nich stoi mnóstwo kamienic, których daty powstania rozciągają się na stulecia, od XII aż do XIX.  Po drodze warto zatrzymać się w w jednej z niezliczonych knajpek i skosztować znakomitego belgijskiego piwa. Czynność tę zresztą można powtarzać wielokrotnie…
Koniecznie znajdźcie lokal o nazwie De Dulle Griet! Podają tam znakomite piwo o nazwie Kwak. W jaki sposób i co jest zastawem za kufel, tego na razie nie zdradzę… Uchylając rąbka tajemnicy: jest bardzo oryginalnie. Punktami obowiązkowymi na trasie powinny być przede wszystkim dwa zamki: Gravensteen, który łączy w sobie dwie epoki – zbudowano go w IX, a zmodernizowano w XVI wieku, oraz Zamek Gerard de Duivelsteen. Są też dwie ważne świątynie: katedra św. Bawona, w której można podziwiać ołtarz Baranka Mistycznego braci van Eyck, uznawany za czołowe dzieło flamandzkiego malarstwa gotyckiego oraz kościół św.Mikołaja. Nie zapomnijcie też o ratuszu, sukiennicach i licznych muzeach.

Gandawa leży niecałą godzinę drogi od stolicy Belgii – Brukseli. Dojazd środkami komunikacji publicznej nie stanowi żadnego problemu. Polecam, bo warto się tu wybrać.