Kopydło

Kopydło — potok, powstający w Wiśle Głębcach z połączenia dwóch cieków: Łabajowa, płynącego spod Stożka i Kiczor, oraz Głębiczka, spływającego spod przełęczy Kubalonka. Płynie w kierunku pn. przez Wisłę Głębce i Wisłę Kopydło, by w Wiśle Dziechcince „na Oazie” ujść do Wisły.

Kopydło — osiedle Wisły, położone w dolinie potoku o tej samej nazwie. Tu m.in. koncentrowało się na początku naszego wieku budownictwo letniskowe. W jednej z willi dra Ochorowicza „na Dzielnicach”, u stóp Kobylej (późniejsza „Ochorowiczówka”), przebywał w 1901 r. Władysław Reymont, pracując nad pierwszym tomem „Chłopów”. Na zboczach Groniczka, oddzielającego dolinę Kopydła od doliny Wisły, dotrwały do naszych czasów dwa piękne pensjonaty nawiązujące architekturą do stylu witkiewiczowskiego: „Jodła” (dawna „Zakopianka”) i „Wierchy”.

W 1969 r. wzniesiono tu gmach Technikum Hotelarsko-Gastronomicznego im. Władysława Reymonta wraz z internatem dla 200 uczniów. Technikum, powołane w 1968 r., jest kontynuatorem przedwojennej Szkoły Przysposobienia Hotelarskiego (1936 r.), przekształconej w 1947 r. w Gimnazjum Hotelarskie. Po przeciwnej stronie ul. Kopydło, u stóp Groniczka, zwraca uwagę nowoczesną architekturą kaplica p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej o.o. salezjanów.

Restauracja, bar, kawiarnia. Przystanek PKP (na wysokości ul. Reymonta). Komunikacja autobusowa: linia do Wisły Łabajowa oraz wszystkie linie z Wisły w stronę Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa.