Dziechcinka

Dziechcinka — potok, wypływający spod Mł. Stożka i Cieślara. Płynie w kierunku pn.-wsch. i wpada do Wisły w Wiśle Dziechcince. Jego dolina oddziela masyw Wierchu Skalnitego (na pn.) od ramienia Kobylej (na pd.). Nazwa, która brzmiała dawniej „Dziechcin”, wywodzi się od dziegciu, gwarowo zwanego tu „dziecheć”.

Doliną Dziechcinki biegną zn. żółte szlaku 7Ż.

Dziechcinka — dawniej osiedle, obecnie dzielnica Wisły o charakterze wczasowym. Leży w dolnej części doliny potoku Dziechcinka i u jej wylotu do doliny Wisły. W dolinie szereg mniejszych domów wypoczynkowych i pensjonatów. U wylotu doliny Dziechcinki, na tzw. „Oazie” (od nazwy funkcjonującej tu od lat międzywojennych restauracji) główny węzeł drogowy w Wiśle. Droga z Ustronia rozdziela się tu na dwie odnogi: w górę doliny Wisły biegnie do Wisły Malinki i dalej do Szczyrku, a w górę potoku Kopydło — przez przeł. Kubalonkę do Istebnej. Tu też drugie wiślańskie centrum handlowe.

Przyst. PKP. Przyst. komunikacji autobusowej w górę doi. Dziechcinki (do Jurzykowa), do Wisły Głębiec i Łabajowa, a także w kierunku Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Stacja benzynowa. Pogotowie Ratunkowe, przychodnia lekarska, apteka. Bar.

Punkt wyjściowy szlaków: żółtego doliną Dziechcinki (7Ż) i niebieskiego przez Kobylą (8N) na Stożek.