Dwa dni w Pradze, dzień 2

Dwa dni w Pradze, dzień 2

Przy klasztorze na Strachowie, na zboczu wzgórza Petrin znajduje się park. Latem prażanie i turyści chętnie w nim wypoczywają. Również wiosną, kiedy kwitną drzewa owocowe pozostałe po starych sadach, przyjemnie tu pospacerować. Na terenie parku jest kilka wartych uwagi obiektów.

LANVA DRAHA

Na wzgórze Petftn można wjechać kolejką szynową. Warto również nią zjechać, podziwiając rozległą panoramę Pragi. Górna stacja kolejki jest niedaleko obserwatorium, a dolna — przy ulicy Ujezd u stóp wzgórza.– Mur Głodowy

Od wieży widokowej blisko już do kolejnej ciekawostki, jaką jest Hladová žeď (Mur Głodowy). Zlecając budowę ponad kilometrowego muru, cesarz Karol IV chciał dać utrzymanie praskim nędzarzom, ponieważ to ich najbardziej dotknęła klęska głodu, która nawiedziła Czechy za panowania cesarza. Mur ciągnie się od ulicy Ujezd aż prawie pod klasztor na Strachowie.

– Ogród Różany

– Wieża Widokowa

Żelazna wieża o wysokości 60 metrów, wybudowana z okazji Wystawy Jubileuszowej w 1891 r. przez F. Prášila, jest luźną kopią paryskiej wieży Eiffla. Na sam szczyt prowadzi 299 schodów.

– Obserwatorium astronomiczne

ŚTEFANIKOVA HVEZDARNA – PLANETARIUM PRAHA

Kolejną atrakcją wzgórza Petnn jest obserwatorium astronomiczne. Latem odbywają się w nim przeróżne imprezy, np. Siedem cudów Wszechświata czy Astrologia i alchemia na dworze Rudolfa II.

– Labirynt luster

Pawilon wybudowany dla potrzeb Wystawy Jubileuszowej w 1891 r., przewieziony następnie na wzgórze Petřín. Wewnątrz znajduje się labirynt ze zwierciadeł i diorama zatytułowana Walka praskich studentów ze Szwedami na moście Karola w 1648 r. Godziny otwarcia: codziennie 10.00 – 19.00 (kwiecień – sierpień)

  1. 2. Plac Maltański / Wyspa Kampa

* Wyspa oddzielona od Malej Strany Czarcim potokiem.

* Plac Maltański – miejsce (dawna siedziba) kawalerów maltańskich. Na placu wyróżnia się posąg św. Jana Chrzciciela. Większość budynków pierwotnie renesansowa, z czasem zmieniona przez bogatych mieszkańców na barokową.

* Plac Wielkiego Przeora – znajduje się tu dawna siedziba wielkiego przeora kawalerów maltańskich. Znajdują się tu kolorowe graffiti umieszczone po śmierci Johna Lennona –na murze otaczającym posiadłość portret artysty i hasła apelujące o pokój.

* Kościół Marii Panny Przed Łańcuchem. Najstarszy kościół na Malej Stranie. Ufundowany w XII wieku przez króla Władysława II joannitom, zakonowi rycerskiemu znanemu później pod nazwą kawalerów maltańskich. Dziwna nazwa kościoła związana jest z łańcuchem używanym w średniowieczu do zamykania bramy klasztornej.

  1. 3. Vaclavskie Namesti

Prawie każdy zaczyna zwiedzać Pragę od Placu Wacława, czyli Vaclavskego Naměsti. Od Muzuem Narodowego (stacja metra Muzeum), które góruje nad tym pochylonym placem. (Różnica poziomów – 20 m).

Vaclavske Naměsti to Pola Elizejskie Europy Środkowej. Tu są najdroższe sklepy, hotele i restauracje, ale i kioski z najtańszym jedzeniem. Warto skosztować parówkę w bułce, czyli parek w rohliku. Tutaj, pod pomnikiem św. Wacława na koniu zaczęła się i skończyła aksamitna rewolucja. Tu także w hotelu Zlata Husa J.Ch. Andersen napisał „Księżniczkę na ziarnku grochu”. Komunistyczne władze – jak pamięta znawca Pragi, Leszek Mazan – właśnie na tym domu, w którym powstała ta jedna z najpiękniejszych baśni o klasie próżniaczej, umieściły hasło: „Ze Związkiem Radzieckim po wieczne czasy!”- I ani chwili dłużej – dodawał naród.

– Ogrody Franciszkańskie i Kościół MB Śnieżnej

Kościół ufundował Karol IV z okazji jego koronacji w 1347 r. Wezwanie świątyni związane jest z cudem, jaki wydarzył się w IV wieku w Rzymie, gdy papieżowi ukazała się we śnie Matka Boska polecając mu budowę poświęconego jej kościoła w miejscu, w którym w sierpniu spadnie śnieg.

Kościół wielokrotnie był przebudowywany, popadał w ruinę, był niszczony w czasie wojen.

Pierwotnie miał mieć ponad 100 metrów długości, lecz nigdy nie został ukończony. Dziś możemy jedynie oglądać 33 metrowe prezbiterium projektowanego kościoła

OGRODY – pierwotnie był ogrodem klasztornym, w którym franciszkanie hodowali lecznicze zioła. Przy wejściu znajduje się gotycki portal prowadzący do podziemnej restauracji „U Frantisku”.

– Pałac Lucerna

Pałac Lucerna, zbudowany został przez rodzinę Havlów. Dziadek Vaclava sam go projektował i kierował budową. Należał do pierwszego w rodzinie pokolenia kapitalistów. Lucerna znaczy latarnia. Budowla stanowi pierwszy w Pradze pasaż ukryty w budynku. Ze sklepami, kawiarniami, barami, kinem, teatrem. Kiedy w ciągu dnia tłoczą się tam ludzie, trudno o zagadkową atmosferę, ale przed północą w tym secesyjnym, trochę filmowym wnętrzu wreszcie można dojrzeć. Wujek Vaclava otworzył tu w 1929 r. pierwsze w kraju kino dźwiękowe BioLucerna. Ojcu Vaclava, który pałac odziedziczył, komunistyczne państwo odebrało Lucernę w 1948 r. i pozwoliło mu być „doradcą kierownika administracyjnego”. Do godziny 1.00 w nocy czynna jest w Lucernie wielka kawiarnia na piętrze. Przed jej oknem, wychodzącym na pasaż, prezentuje się ten sam św. Wacław, co na placu. Tutaj jednak siedzi na brzuchu konia, który zwisa z sufitu głową w dół. Stworzony został całkiem niedawno z plastiku przez młodego rzeźbiarza Černego.

– Pomnik Ofiar Komunizmu

w 1969 r., na placu dokonał samospalenia Jan Palach, protestujący przeciwko interwencji zbrojnej państw Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. W tym samym roku Václavskie náměstí było areną starć Czechów z wojskami bloku wschodniego. A jeszcze wcześniej, w 1918 roku proklamowano tu republikę.

– Pomnik Wacława

na placu Wacława – postawiony w latach 1912 – 1913, dzieło J. V. Myslbeka, który nad dziełem pracował od roku 1898. Figurę św. Wacława na koniu otaczają śś. Agnieszka, Ludmila, Prokop i Wojciech. Pomnik zastąpił starsze barokowe dzieło przeniesione w 1879 roku na Vyšehrad.

– Muzeum Narodowe

(Národní muzeum) – monumentalna noworenesansowa budowa wybudowana wg. projektu J. Schulze w latach 1885 – 1890 na miejscu b. Końskiej Bramy. W centralnej części budowy znajduje się sala Panteonu poświęconego najbardziej znanym osobistościom narodu. Muzeum założono w 1818 roku, zbiory pierwotnie umieszczone były w pałacach Šternberskim i Nosticovskim. Zbiory muzeum przeniesiono do nowej siedziby w roku 1890.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *