Głębce

Głębce — dzielnica Wisły położona u zbiegu potoków Łabajowa i Głębiczka oraz w dolinie powstałego z ich połączenia Kopydła, u stóp Kobylej i Kozińców. Nazwa, wspominana w dokumentach już w połowie XVIII w., wiąże się z usytuowaniem dawnego wiślańskiego przysiółka w głębokiej, zalesionej dolinie.

Rozbudowa Głębców datuje się od lat 1928-1932, kiedy to zbudowano nowoczesną szosę do Istebnej przez przeł. Kubalonkę. W rok później śmiałym wiaduktem nad doliną Łabajowa doprowadzono tu linię kolejową. W tym czasie powstały w Głębcach liczne wille i pensjonaty, m.in. znana do dziś „Anita” w pobliżu dworca kolejowego i „Zdrój” Zofii Degen-Ślósarskiej (9Z). Tuż poniżej dworca powstał luksusowy hotel „Głębce”. U wylotu doliny Łabajowa rozpoczęto budowę nowoczesnej szkoły podstawowej wg projektu T. Michejdy, uruchomionej w 1937 r.

Po wojnie większość pensjonatów przejął FWP. W budynku dawnego hotelu „Głębce” uruchomiono Prewentorium dla Dzieci Górników, w którym leczono dzieci w wieku 3-7 lat, zagrożone gruźlicą. Po opanowaniu tej choroby, w 1968 r. zmieniono profil zakładu, przekształcając go w Dziecięce Sanatorium Rehabilitacyjne z oddziałem kardiologicznym i astmy dziecięcej. Przygotowuje się tu m.in. dzieci z wrodzonymi wadami serca do zabiegów kardiochirurgicznych, a później prowadzi rehabilitację pozabiegową.

Obecnie dzielnica ma charakter wybitnie wypoczynkowy. Funkcjonuje tu wiele domów wczasowych i pensjonatów. W ostatnich latach zdecydowanie poprawiło się zaplecze gastronomiczno-handlowe. Od 1983 r. ozdobą doliny jest oryginalna bryła nowego katolickiego kościoła parafialnego p.w. Znalezienia Krzyża Św. Wzniesiony wg projektu krakowskich architektów: M.Cempli i P.Wzorka, zwraca uwagę oryginalnym połączeniem żelbetonowego, krytego drewnem korpusu ze zrekonstruowaną wieżą ze starego (1575 r.) drewnianego kościoła z Połomii koło Jastrzębia Zdroju. Rzeźbiarski wystrój wnętrza świątyni, w tym „Chrystus Ukrzyżowany” w ołtarzu głównym i stacje drogi krzyżowej, jest dziełem ludowego artysty Jana Krężeloka z Koniakowa.

Stacja PKP. Komunikacja autobusowa: linia do Wisły Łabajowa oraz wszystkie linie z Wisły w kierunku Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Restauracje, bary, kawiarnie.

Przy stacji PKP początek szlaków turystycznych: zielonego na przeł. Kubalonkę (11Z), niebieskiego na Stożek przez Mraźnicę (10N) i zielonego na Stożek doliną Łabajowa (9Z), a także żółtych znaków na Szarculę przez Kozińce i czarnych znaków do Domu Turysty PTTK „Nad Zaporą” w Wiśle Nowej Osadzie.