Czym jest magistrala adriatycka

Czym jest magistrala adriatycka

Magistrala Adriatycka to potoczna nazwa chorwackiej drogi numer 8, która przez 800 kilometrów z północy na południe biegnie wybrzeżem Morza Adriatyckiego. Jest to jedna z najdłuższych dróg widokowych w Europie, a bardzo wiele osób uważa, że również najbardziej malownicza droga Europy.

Magistrala Adriatycka głównie biegnie na zboczach gór okalających chorwackie wybrzeża. Przejazd trasą trwa co najmniej kilka godzin, a w trakcie sezonu turystycznego można tam trafić na korki. Wiele osób woli dodać sobie kilometrów do trasy i nie jechać autostradą, a właśnie magistralą by podziwiać widoki. Magistrala biegnie nad miejscowościami leżącymi wzdłuż trasy, np. nad Dubrownikiem. Widać je z góry, a na trasie cały czas widać morze, często wyspy, a bardzo duża część drogi znajduje się tuż nad stromymi przepaściami. Prawie cały czas na trasie obowiązuje zakaz wyprzedzania, z którego wielu kierowców nic sobie nie robi. Droga jest dość wąska i kręta, ma zaledwie jeden pas w każdą stronę. Od przepaści oddziela kierowcę tylko barierka wzdłuż drogi, trzeba więc bardzo uważać. Sama niedawno pokonywałam tę trasę przez kilka godzin, jadąc przez Chorwację do Czarnogóry cały czas wzdłuż wybrzeża. Jechaliśmy w nocy w czasie burzy i w trakcie błyskania piorunów widziałam ogromne przepaście. Ten widok wywoływał raczej strach niż zachwyt i na pewno nie polecam magistrali dla osób z lękiem wysokości. W trakcie powrotnej drogi jechaliśmy w dzień, ale magistrala przerażała mnie tak samo jak w nocy.

Jeśli ktoś zdecyduje się na przejazd tą malowniczą, acz bardzo niebezpieczną drogą to musi pamiętać o zachowaniu umiaru i rozwagi. Lepiej nie dociskać tam pedału gazu, nie wyprzedzać i skupić się na jeździe. Problemem jest tam często silny wiatr, który potrafi znosić samochody w stronę środka jezdni.