Czy warto pojechać do Laponii

Czy warto pojechać do Laponii

Ciekawym i nietypowym sposobem na spędzenie wakacji, urlopu, ferii zimowych w ekstremalny sposób jest podróż do Laponii. Można tam spędzić niezapomniane chwile, poznając sekrety życia mieszkańców, a także ich tradycje. Skandynawię zamieszkują różne ludy. Lapończycy (inaczej Saami) żyli tam od czasów prehistorycznych.  Ich dzisiejsza ojczyzna, znana jako Laponia, rozciąga się od podbiegunowej części Norwegi, Szwecji i Finlandii, aż po Rosję. Dlaczego warto odwiedzić ich krainę?

Saamom, pomimo wielu lat asymilacji, udało zachować się swoją wyjątkową kulturę do której należą: tradycyjne stroje, śpiewy,  połowy ryb w przerębli.  Jednak najważniejszą zaletą tego obszaru jest obecność reniferów. W północnej Norwegii i Finlandii renifer na drodze to widok bardzo częsty. Potężne stada przemieszczają się swobodnie po dużych obszarach i budzą zachwyt wielu turystów. Aby zapanować nad stadem Lapończycy potrzebują kosztownego sprzętu, sań śnieżnych. Nie bez powodu mówi się o tym miejscu, że to kraina Św. Mikołaja. Wiele dzieci co roku piszą listy, w których zdradzają jakie prezenty pragną dostać. W okresie Mikołajek organizowane są specjalne wycieczki przez biura turystyczne, których główną atrakcją jest zwiedzanie chatki Św. Mikołaja.

Ciekawostką jest że Laponia mieści się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1996 roku. Bez wątpienia jest to kraina, która zawiera wiele walorów, dlatego też warto ją odwiedzić.