Góry Sanocko – Turczańskie

Góry Sanocko – Turczańskie

Góry Sanocko – Turczańskie to niewielkie pasmo górskie w Karpatach Wschodnich przecięte granicą z Ukrainą. Rozciągają się one na północ od Bieszczadów, a na południe od Pogórza Przemyskiego, między dolinami środkowego Sanu i Stryja. Szczytem cieszącym się najwyższym wskaźnikiem w tamtejszym rejonie jest Magura Łomnicka (1024m n.p.m.). Cechą charakterystyczną dla tych gór jest układ rusztowy, który opisać można, jako system równoległych pasm górskich, podzielonych dolinami rzek lub potoków.
W tych górach rejestruje się brak jakichkolwiek schronisk turystycznych czy chatek studenckich, Należy jednak zaznaczyć, że istnieje tu (w okolicy Ustrzyk Dolnych) stosunkowo dobrze rozbudowana infrastruktura narciarska, która jest oceniana, jako najlepsza na Podkarpaciu, dlatego też Ustrzyki Dolne nazwane są zimową stolicą tego regionu. Cudowna przyroda występująca w tym regionie jest chroniona poprzez utworzenie Parku Krajobrazowego Gór Słonnych, który obejmuje swoim zasięgiem kilka gmin należących do powiatów: sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego. Oddziela on Pogórze Przemyskie i Bieszczady, a swoimi granicami dociera aż do Ustrzyk Dolnych i Krościenka.
Góry Sanocko – Turczańskie znane są z niesamowicie urokliwych krajobrazów pełnych tradycyjnego piękna. Na szczególną uwagę zasługują dawne wsie takie jak Bukowina, Harwaty, Paniszczów, Sokołowa, Wola czy Rosolin. W tej ostatniej znajduje się przewspaniała grota wyrzeźbiona jedynie siłami natury, tj. nurtem potoku.
Warte odwiedzenia są takie miejsca jak Sanok i Lesko, gdzie znajdziemy od groma zabytków. Dla miłośników sztuki wspaniałą okazją do zobaczenia dzieł wybitnego współczesnego artysty Zdzisława Beksińskiego będzie udanie się do Muzeum Ziemi Sanockiej w Sanockim Zamku. Dla szukających nieco mocniejszych wrażeń można skorzystać z atrakcji, jaką jest spływ tratwami doliną Sanu zaczynając od skansenu sanockiego a kończąc w Międzybrodziu. Natomiast dla szukających odpoczynku ważna jest także informacja, że w tym rejonie gdzie wciąż widać ślady ludzi chociażby ruiny chat, stare sady można w spokoju pokontemplować i w pełni zrelaksować się.