Co warto zobaczyć w województwie świętokrzyskim

Co warto zobaczyć w województwie świętokrzyskim

Województwo Świętokrzyskie to piękne, pełne urokliwych zakątków miejsce. Jeśli tylko mamy chwilę czasu to warto wybrać się na wycieczkę w te rejony. Na pewno nikt nie wróci stąd rozczarowany, a aby zwiedzić najpiękniejsze zabytki trzeba się tu zatrzymać na kilka dni.

Ja sama polecam zwiedzanie wielu pałaców i zamków tego regionu. Województwo Świętokrzyskie leży częściowo na Szlaku Orlich Gniazd, stąd duża ilość zamków. Po pierwsze, warto odwiedzić niezwykły zamek w Krzyżtoporze, którego bryła mimo że w stanie ruiny, zachwyca do dnia dzisiejszego. Warto zwiedzić tez zamek w Samsonowie, Sandomierzu, Chęcinach, Bodzentyniu, Szydłowie czy w Kurozwękach. Jeśli chcemy zwiedzić obiekty sakralne to polecam kolegiatę w Wiślicy, opactwo Cystersów w Wąchocku czy zespół klasztorny w Świętym Krzyżu. Prawdziwą wizytówką regionu Świętokrzyskiego jest Jaskinia Raj, która udostępnia dla turystów 180 – metrowa trasę. Jeśli już odwiedzamy Województwo Świętokrzyskie to warto udać się do Nadleśnictwa Zagnańsk, gdzie znajduje się 700- letni dąb Bartek. Obok Bartka można przespacerować się aleją, przy której rosną wiekowe drzewa. Jeśli chcemy zwiedzać region inaczej niż na własnych nogach to polecam przejechanie się kolejką wąskotorową kursującą między Pińczowem, a Jędrzejowem.

Jeśli zwiedzamy region z dziećmi to na pewno świetnym pomysłem okaże się odwiedzenie Parku Jurajskiego w Bałtowie. Można tam podziwiać rekonstrukcje dinozaurów naturalnej wielkości, a dodatkowo przez miejscowość płynie malownicza rzeka Kamienna, gdzie organizowane są spływy tratwami.