Co warto zobaczyć w województwie małopolskim

Co warto zobaczyć w województwie małopolskim

W województwie małopolskim jest bardzo dużo pięknych miejsc, jednak w pierwszej kolejności warto zobaczyć piękne walory miasta Krakowa, czyli:

Zamek Królewski na Wawelu – był ponad 500 lat najważniejszą rezydencją i siedzibą władców Polski. Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Kazimierz Jagiellończyk to królowie, którzy dokonali w nim największych przebudowań.  W wawelskiej katedrze odbyła się pierwsza koronacja na władcę. Ponadto, kościół katedralny to miejsce pochówku kolejnych władców Polski.

Kościół Mariacki z późnogotyckim ołtarzem Wita Stwosza.

Wnętrze Kościoła Franciszkanów z kolorowymi witrażami Stanisława Wyspiańskiego.

Kościół Paulinów na Skałce – miejsce pochówku Czesława Miłosza, Karola Szymanowskiego, Jana Długosza.

Muzeum Książąt Czartoryskich – znajduje się tam arcydzieło Leonarda da Vinci Dama z gronostajem.

Rynek Główny i Sukiennice będące od XIV wieku pasażem handlowym

Warto też zobaczyć:

Zamek w Niepołomicach – możemy go podziwiać dzięki  królowi Kazimierzowi Wielkiemu, który wydał rozkaz zbudowania budowli na planie kwadratu. Warto podkreślić, że gmach ten rozkwitł za czasów panowania Zygmunta Augusta i został przebudowany zgodnie ze stylem renesansowym.  Jednymi z najpiękniejszych elementów tej budowli są arkadowe krużganki.

Zamek w Nowym Wiśniczu znajduje się na zalesionym wzgórzu i budzi wielki podziw turystów. Został on wybudowany przez ród Kmitów  w II połowie XIV w. Na jego terenie działała szkoła dworska i biblioteka. W 1613 r. nowym właścicielem został Stanisław Lubomirski, który przebudował zamek dodając mu elementy barokowe. Najazd Szwedów doprowadził do tego, że zamek zaczął popadać w ruinę, a jego właściciele wielokrotnie się zmieniali. Ostatecznie zamek znalazł się w posiadaniu gminy Nowy Wiśnicz.