Co warto zobaczyć w Bochni

Co warto zobaczyć w Bochni

Zwiedzanie labiryntów z soli czy spływ łodzią pod ziemią dostarcza naprawdę niesamowitych wrażeń. Jednak Bochnia to nie jest tylko szlak solny i bardzo łatwo się o tym przekonać.
Kopalnia Soli Bochnia to najstarszy nieprzerwanie czynny zakład wydobywczy soli kamiennej w Europie. Historia tej kopalni zaczęła się w połowie XIII wieku i jest silnie związana z legendą o pierścieniu świętej Kingi. Według legend, kiedy polski książę Bolesław poprosił o rękę królewny Kingi, ta zwróciła się do swojego ojca aby zamiast kosztowności dał jej sól, którą będzie mogła podarować swojej nowej ojczyźnie.
Dzisiaj, po długich ośmiu wiekach eksploatacji soli, kopalnia przypomina trochę podziemne miasto. Zachwyca unikatowymi kaplicami i rzeźbami wykutymi w skałach oraz narzędziami, które teraz są już tylko eksponatami ale przez lata służyły jako narzędzia do pracy. Przy zwiedzaniu kopalni należy się ciepło ubrać! Temperatura tam wynosi 14-16 stopni Celsjusza więc ciepła kurtka na pewno nie zaszkodzi. Trasę turystyczną można zwiedzać pieszo, bądź poruszając się kolejką. Dodatkowych wrażeń dostarczają też przeprawy łodziami przez zalane solanką korytarze, oraz zjazd 140 metrową zjeżdżalnią.
Od niedawna pod ziemią jest też dostępna Ekspozycja Multimedialna, która ma charakter podróży w czasie. W opowiadaniu historii multimedialnemu przewodnikowi pomagają królowie polscy a nawet cystersi. Jednak to nie jest koniec atrakcji które czekają na nas w Bochni.
Na powierzchni ziemi jest szlak solny który łączy w sobie wszystkie najważniejsze obiekty naziemne powiązane z historią soli. Ponadto w mieście mieści się też Muzeum Motyli Arthropoda które jest największą w Polsce ekspozycją motyli.