Booking.com
Booking.com

Bestsellery

autor: Mateusz Otręba

Cena: 31.92 zł

Najbardziej popularne

Francja

Cité, Notre Dame i miłość zamknięta na kłódkę

Będąc w Paryżu trudno nie wybrać się na spacer po jej najsłynniejszej wyspie – Cité. Dostaniemy się na nią jednym z kilkunastu mostów. Można też skorzystać z  jedynej przebiegającej tędy linii metra (4) i wysiąść na stacji metra o nazwie – oczywiście – Cité. Niekwestionowaną atrakcją tego miejsca jest monumentalna katedra Notre Dame. Niestety, niemal zawsze jest zatłoczona, pełna turystów z całego świata. Nie zabawiliśmy długo w jej wnętrzach. Bardziej zainteresowała nas z zewnątrz. Przyglądaliśmy się i odkrywaliśmy kolejne kamienne postacie gargulców. Są naprawdę zjawiskowe. Szczególnie jeden bardzo nam się spodobał. Ma zafrasowany wyraz twarzy, dłońmi podpiera sobie głowę i w takiej pozie z górnego gzymsu jednej z wież obserwuje Paryż.

Obeszliśmy katedrę od strony Sekwany, dochodząc do Square Jean XXIII. Jest to klimatyczny skwer, z którego doskonale widać wspaniałe łuki przyporowe Notre Dame. Mnóstwo zieleni, w tym nienagannie przystrzyżone szpalery drzew, rzędy ławek w ich cieniu oraz bliskość rzeki, to atuty tego niewielkiego placu. Miejsce wręcz wymarzone na chwilę odpoczynku w trakcie zwiedzania miasta.

Cité, Notre Dame i miłość zamknięta kłódkami

Skwer Jana XXIII stanowi jednocześnie koniec wyspy. Stąd możemy skręcając w lewo udać się na drugą wyspę – świętego Ludwika. Możemy też skręcić w prawo. Znajdziemy się wtedy w „szponach miłości” zamkniętych tysiącami kłódek. Wiszą one na obu balustradach mostu Pont de l’Archevêché, zwanego z angielska Lovelock Bridge. Metalowe kratownice wręcz uginają się pod ich ciężarem. Aż dziw bierze, że kolejni zakochani jeszcze znajdują miejsce i wieszają kolejne. Robią to sposobem. Ponieważ nie ma już absolutnie ani jednego centymetra wolnego miejsca na samej konstrukcji, swoje dowody miłości zaczepiają o te zawieszone już wcześniej. Widok robi wrażenie, szczególnie w Paryżu.

Na koniec ciekawostka. U wylotu mostu natrafimy na co najmniej kilku przedsiębiorczych sprzedawców, u których możemy się zaopatrzyć w najróżniejszej maści kłódki. To zapewne na wypadek, gdybyśmy zapomnieli zabrać swoich własnych. Ba, na miejscu można nawet wygrawerować imiona lub inicjały. To w wersji de luxe. Wersja podstawowa natomiast obejmuje jedynie odręczny napis za pomocą służbowego markera…

 
Loading
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Google MapsZnajdź drogę