Booking.com
Booking.com

Bestsellery

autor: praca zbiorowa

Cena: 42.32 zł

Najbardziej popularne

Słowenia

Bled – alpejska wizytówka Słowenii

To jeden z najbardziej charakterystycznych punktów na turystycznej mapie Słowenii. Bled jest miejscem, które będąc w Słowenii zwiedzić należy. Z żadnego miejsca w kraju nie jest za daleko lub nie po drodze – to twierdzenie dotyczy także innych atrakcji. Okładki wielu przewodników zdobi krajobraz Jeziora Bledzkiego z barokowym kościołem na wyspie i zamkiem, górującym nad miastem i Alpami w tle.

Bled i jego okolica dzięki swojemu naturalnemu pięknu jest jednym z urokliwszych miejsc wypoczynkowych w Alpach. Charakteryzuje się leczniczym, umiarkowanym klimatem oraz termalną wodą źródlaną. Dzięki gejzerom wód termalnych w dnie jeziora ma ono najdłuższy sezon kąpielowy wśród alpejskich jezior. Naturalne piękno, ciekawa historia, przyjemne położenie geograficzne na południu Alp sprawiają, że Bled stworzony został dla turystyki. Jego charakterystyczne położenie z zamkiem, jeziorem oraz wysepką sprawiają, ze jest on znany i rozpoznawany prawie na całym świecie.

Położony  na wyspie Charakterystyczny Kościół Wniebowzięcia powstał  jak głosi legenda, na miejscu zniszczonej  w czasie walk z chrześcijanami pogańskiej świątyni  bogini Živy. Ciekawostkę stanowi XVI-wieczny dzwon życzeń, w który każdy może uderzyć. Z tego powodu przez cały dzień po tafli jeziora niesie się jego ton.

Na wysepkę najłatwiej dostać się tradycyjną łódką – Pletną lub samodzielnie, wypożyczoną łódką. W przyjemny rejs po jeziorze włączony jest półgodzinny postój na wysepce. Na miejscu czeka nas jeszcze spacer po 99 schodach (proszę przeliczyć!).

Zamek Bledzki jest według zapisów historycznych najstarszym zamkiem w Słowenii. Pierwszy zapis sięga do 1011 roku, kiedy zamek nazwany był castellum Veldes. Wzniesiono na skale, około 130 metrów powyżej tafli jeziora. Roztacza się z niego malowniczy widok na miasto  i okolice. Powstał w wynik rozbudowy umocnień, które znajdowały się w tym miejscu już na początku XI wieku. Najbardziej interesująca jest  XVI-wieczna kaplica poświęcona św. Albinowi i św. Ignacemu, która na początku XVIII wieku uzyskała formę barokową. Obecnie w zamku znajduje się muzeum, posiadające w swoich zbiorach między innymi bogatą kolekcję zbroi i broni z okresu XVI – XVIII wieku.

W muzeum na zamku jest wystawione jedno z najpiękniejszych znalezisk z VI wieku naszej ery – broszka w kształcie pawia, która odnaleziona została na Pristavi pod zamkiem. Paw, który upiększa zamkowy ogród, zwany także rajskim ptakiem jest symbolem życia i bogactwa.

Loading
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt
Google MapsZnajdź drogę